Тема: Про національне соціальне програмне забезпечення України
Про національне соціальне програмне забезпечення україни
Яке програмне забезпечення (ПЗ) і на базі якої операційної системи (ОС) вибрати для персонального комп'ютера? Це питання ставлять собі відповідальні співробітники організацій, підприємств і установ різної форми власності і приватні особи. В процесі пошуку відповіді на поставлене питання будь-який власник комп'ютерів в подібному випадку передусім спробує застосувати готове рішення сусіда. Давайте і ми подивимося рейтинг ОС у наших близьких і далеких сусідів. Рейтинг ОС у всьому світі склала тестова лабораторія AV-Comparatives - австрійська некомерційна організація, яка займається організацією і проведенням незалежних загальнодоступних тестувань антивірусних продуктів. Проведено опитування більш ніж 2000 користувачів зі всього світу:
- 43 % з Європи;
- 25,5 % з Азії;
- 21,5 % з Північної Америки;
- решта 10 % з інших частин світу (Африка, Австралія, Південна Америка і т.д.).
Результати опубліковані у виданні "Дослідження ИТ-безпеки 2012. Квітень 2012", у рамках якого і проходило опитування на найпопулярнішу ОС:
http://www.av-comparatives.org/images/s … 012_en.pdf
На жаль, нові результати досліджень платні.
Рейтинг ОС у світі:
1) Windows (платна) - 97 %;
2) Linux (безкоштовна) - 1,6 %;
3) OSX (платна) - 1,4 %.
Проте отримані дані навряд чи можна вважати об'єктивними із-за нечисленності опитаних користувачів.
А ось інформація з інших спеціалізованих джерел (CompLine, OneStat, StatCounter, TopRating, ZDNet та ін.).
Рейтинг ОС в Східній Європі:
1) Windows (платна) - 77,69 %;
2) OSX (платна) - 7,31 %;
3) Linux (безкоштовна) - 5,79 %;
4) інші (безкоштовні і платні) - 9,21 %.
Рейтинг ОС в Західній Європі:
1) Windows (платна) - 37 %;
2) Ubuntu (безкоштовна) - 26 %;
3) OSX (платна) - 13 %;
4) Jolicloud (безкоштовна) - 12 %;
5) Linux Mint (безкоштовна) - 8 %;
6) інші (безкоштовні і платні) - 4 %.
Рейтинг ОС в Північній Америці:
1) Windows (платна) - 87,73 %;
2) OSX (платна) - 14,87 %;
3) Linux (безкоштовна) - 0,7 %;
3) інші (безкоштовні і платні) - 0,69 %.
Ці дані наочно відбивають співвідношення кількості користувачів найбільш популярних ОС, засноване на передаваних браузерами в Інтернет даних, тобто вони охоплюють тільки підключені до мережі Інтернет комп'ютери.
Слід особливо відмітити, що багато власників комп'ютерів Східної Європи використовують неймовірно величезну кількість піратських копій платного ПО на базі Windows з двох причин:
1) відсутність фінансових коштів на придбання ліцензійних копій;
2) відсутність досвіду в установці і налаштуванні безкоштовних програм.
Змінити ситуацію в кращу сторону з одночасним посиленням комп'ютерної безпеки і завданням нищівного удару по піратству в інформаційних технологіях (ІТ) дозволить створення національного соціального ПЗ України (НПЗУ).
Гідним прикладом може служити національне соціальне ПЗ Китая.
1. Kylin - ОС, розроблена в Національному Університеті Військових Технологій Китайської Народної Республіки. Kylin названа на честь міфічної тварини. Ранні версії Kylin розроблені на основі ядра Mach ОС FreeBSD з додаванням додаткових рівнів безпеці:
http://www.kylin-os.com/
http://www.kylin-os.com/products/os/
http://www.kylinos.com.cn/
http://www.freebsdnews.com//2011/01/04/ … secure-os/
http://www.freebsdnews.com/2011/01/07/k … oad-links/
http://www.onmsft.com/news/neokylin-os- … s-xp-clone
http://qz.com/505383/a-first-look-at-th … e-windows/
http://www.youtube.com/watch?v=Z9T39O4CHzo
Зараз на китайському ринку домінує Windows, але уряд намагається заохочувати ініціативи, які могли б її замінити. Найпопулярніший з претендентів називається NeoKylin, яка розроблена шанхайською компанією China Standard Software. Ось екран входу в систему:
http://insdrcdn.com/media/attachments/1 … 0d7db1.png
NeoKylin - надія китайського уряду, який давно хотів замінити іноземний виріб на вітчизняне з міркувань безпеки і щоб понизити залежність від іноземних технологій, а відколи Microsoft припинила підтримку Windows XP, як і раніше широко поширеною в Китаї, це бажання стало ще сильніше.
Тепер NeoKylin починають визнавати і поза офіційними кругами. Наприклад, на неї перейшли працівники цілого міста Сипін. Тим паче, що ОС підтримує багато програм для Windows. Більше 40 % комп'ютерів, призначених для бізнесу, в Китаї продається з NeoKylin.
Інтерфейс майже ідентичний Windows:
http://insdrcdn.com/media/attachments/0 … 870700.png
Елементи інтерфейсу виглядають схоже - іконки згортання і розгортання вікна, кнопка "Пуск". Використовується та ж термінологія: "Мій комп'ютер", "Документи", "Кошик", "Панель управління" і т.д.:
http://insdrcdn.com/media/attachments/6 … 870eb6.gif
Тут є звичайний термінал, видаючий Linux, що лежить в основі ОС. Забавно, але така схожа на Windows система виконана на конкуруючій технології:
http://insdrcdn.com/media/attachments/1 … 8849c1.gif
Не зовсім зрозуміло, на якому з численних дистрибутивів Linux побудована NeoKylin, але наявність програми управління пакетами Yum може свідчити на користь форка версії Fedora:
http://fedoraproject.org/wiki/Yum/en
Починаючи з випуску Fedora 22, Yum замінений на DNF:
http://fedoraproject.org/wiki/DNF
У комплекті системи декілька застосувань: браузер Firefox, музичний плеєр, відкритий графічний редактор GIMP, калькулятор і так далі. Є і прості ігри типу "Сапер". Встановити версію Google Chrome для Fedora вдалося через згаданий Yum. Усі репозиторії, які зазвичай використовує Yum, в NeoKylin відключені. Їх треба додавати вручну, редагуючи системні файли.
На NeoKylin працює офісний пакет NeoShine, також розроблений в China Standard Software. Це аналоги Excel, Word і PowerPoint, іконки яких вражаюче нагадують своїх побратимів в Windows:
http://insdrcdn.com/media/attachments/d … 885d3d.png
Інтерфейс також схожий на Microsoft Office. Працює пакет дуже добре. Мабуть, NeoShine заснований на офісному пакеті з відкритим кодом OpenOffice, що нині припинило своє існування:
http://insdrcdn.com/media/attachments/d … 88672d.png
Версія, що поставляється з Dell, менш схожа на Windows візуально. Існує також альтернативний сучасніший варіант оформлення:
http://insdrcdn.com/media/attachments/1 … 889ae1.png
2. 360 Total Security - це безкоштовний антивірус з повним набором функцій для оптимального захисту комп'ютера:
http://www.360totalsecurity.com/en/
Є російськомовна версія:
http://www.360totalsecurity.com/ru/
Він може дати значну фору багатьом проприєтарним антивірусним програмам. Для завантаження вибрати "Оффлайн установник".
Заснована в 2005 році китайська компанія Qihoo 360 зарекомендувала себе як одна з самих шанованих у сфері інтернет-безпеки. Їм довіряє зверху одного мільярда користувачів стаціонарних і мобільних пристроїв.
Керівництво Китаю зробило усе, щоб кожен громадянин мав можливість користуватися захищеним від вірусів національним соціальним ПЗ.
А що із цього приводу може зробити керівництво України?