koala
Для прикладу наведу теперішню ситуацію з бляхами: чому там нічого не рухається? Бо є доволі поважні люди, які кажуть, що насправді ті бляхи потрібні кільком десяткам тисяч громадян, а усі інші від них лише програють. І з такими твердженнями неможливо сперечатися, бо немає достатньо вагомих доказів того, що легалізації блях хоче велика кількість громадян. Усі поточні мітинги та громадські акції легко вкладаються у ці "кілька десятків тисяч". Для політиків з'являється чудова можливість ухилитися від легалізації блях, аргументуючи це захистом інтересів 40-ка мільйонів.
Тепер уявимо, що закон про захист кажанів, "важливі закони" з 2008 року, та закон про легалізацію блях винесли на народне голосування на сайт "Майдан 3". Результат такий:
- За захист кажанів проголосувало 1500 чоловік, із них 80% "Проти" - депутати можуть робити що хочуть, результати цього голосування просто дружня порада.
- За "важливі закони" з 2008 року проголосувало 20 000 - 40 000 громадян, із них 60% "За" - депутати повинні розглянути ці закони в першу чергу, проголосувати "За" в першому читанні, але серйозно їх доопрацювати перед другим
- За легалізацію блях проголосувало 2 000 000 громадян, із них 80% "За" - це уже ніяка не порада, це наказ голосувати за закон, причому в поточному вигляді, без змін, і зробити це на найближчому засіданні.
koala написав:... всі розглядатимуть виключно через призму своїх уподобань? ...
Цифри вище звичайно вигадані, але якими б не були реальні, з ними буде дуже важко сперечатися, особливо якщо вони підтверджені цифровими підписами, які видав поважний державний орган. Тобто мають майже таку ж правову силу, як референдум. Тут уже йдеться не про уподобання чи припущення, а про факти.
koala написав:Я вже не кажу про те, що для того, щоб нормально оцінити законопроект, треба бути хоч трохи в темі: щось прочитати (окрім самого законопроекту), обдумати... а на ваш сайт прибігатимуть хвилі голосувальників, піднятих вірусними заявами (як щойно на сайт ФІФА).
Я тому й кажу про систему подібну до соціальних мереж, з підрахунком статистики, й вираховуванням формули довіри. Причому цю формулу можна реалізувати плагіном, щоб кожен міг сам визначити на основі яких чисел та логіки довіряти конкретній людині. В результаті там сформуються так звані лідери думок, на яких орієнтуються усі, хто не розбирається у поточному питанні. Але цих лідерів можна буде обирати не раз на п'ять років, а миттєво. Написала людина цікавий пост про сільське господарство, зловила купу лайків, і ось уже у багатьох її ім'я світиться золотим - вона лідер думок у питаннях сільського господарства. Бовкнув офіційний представник якоїсь партії щось не те, нахапав десятки тисяч мінусів, і ось уже він тягне рейтинг усієї партії на дно. І не треба чекати наступних виборів, щоб побачити, кого насправді підтримує народ, і до кого прислухається.
Для якихось не надто важливих голосувань можна навіть зробити можливість віддати свій голос у користування іншій людині, але з обмеженням, що це голосування лише про, наприклад, медицину.