Тема: Ліцензія. Що це таке. Теорія, міфи і реальність
Я бачу, багато людей плутається із правами на використання програмного забезпечення. Насправді, питання досить просте, але є кілька міфів, які плутають людей.
Авторські права — це набір суб'єктивних виключних прав, які дозволяють авторам літературних, мистецьких та наукових творів отримати соціальні блага від результатів своєї творчої діяльності.
Ви написали програму? Все, у вас є авторські права на неї, вітаю. Ви перед написанням підписали документ, що створюєте цю програму разом із певним колективом, і авторські права тоді можуть належати юридичній особі. Поки все просто, правда?
Ви хочете використати чужу програму? Значить, ви маєте спитати дозволу у того, хто має на неї права. Наприклад, автор може отримати гроші за право продавати копії своєї програми. Або зобов'язати того, хто користується його програмою, щось робити чи не робити. Або передати право встановлювати такі обмеження комусь іншому.
Зазвичай програми поширюються з ліцензійними договорами (надалі для простоти я казатиму просто "ліцензія") - довжелезними (чи не дуже) документами, що описують права того, хто користується цією програмою. Бажано все ж таки перед використанням програми ознайомитися з ліцензією, щоб не з'ясувати потім, що ви надали згоду на донорство нирок за перегляд свиней, що танцюють.
Також поширена практика обмежувати можливості програми за відсутності певних ознак того, що ви маєте ліцензію - наприклад, ключа чи активації. Така практика як така не має жодних юридичних наслідків у жоден бік - це просто нагадування про сказане вище.
Крім того, в деяких країнах існують державні органи, що контролюють в певних межах наявність ліцензій; подекуди такі органи керуються не законодавством, а внутрішніми інструкціями, що призводить до тривалих судів (та пропозицій "вирішити питання", куди ж без цього). Наприклад, можуть вимагати наявності голограми на системному блоці, не передбаченої ліцензійною угодою.
Тепер - про міфи:
- Програма, встановлена з диску від виробника, ліцензійна.
Ліцензійною є лише та програма, на яку ви маєте ліцензію. Будь-яка інша програма є піратською. Ви купили той диск? Якщо ні - швидше за все вона піратська. Так? Програма ліцензійна, хоча й нагадує про активацію.
- Ліцензійне краще за завантажене з мережі.
Підміна понять. Якщо ви маєте право на використання програми, то не важливо, як ви її здобули - завантажили чи переписали з диску, вона все одно ліцензійна. Якщо ви не маєте такого права, то вона все одно буде піратською.
- Пірати часто додають віруси у програми.
Так. Принаймні, частіше, ніж виробники - бо до шкідливого ПЗ, яке причепилося у виробників, додається шкідливе ПЗ від піратів.
- Чи легально використовувати ПЗ, що скасовує перевірки іншим ПЗ своєї ліцензійності?
Так, якщо у вас є право на використання обох програм. Були випадки, коли правовласники офіційно казали використовувати такий софт.
- Чи легально створювати ПЗ, що скасовує перевірки іншим ПЗ своєї ліцензійності?
А отут відповідь - ні, якщо у вас немає дозволу від власника іншого ПЗ.
- Linux - піратська система.
Категоричне НІ. Linux поширюється під ліцензією GPL, що дозволяє будь-кому робити з ним будь-що (в т.ч. і продавати), але зобов'язує не змінювати ліцензію і надавати сирцевий код усім, кому ви надали Linux. Усе просто: за Windows треба платити грошима, за Linux - зобов'язаннями не поширювати без сирцевого коду.