Тема: Діагностика чи перевірка диску HDD SSD в linux (badblocks)
Деколи потрібно перевірити диск на наявність проблем із блоками, наприклад коли треба його продати)
Зробити це можна дуже просто, через консоль, за допомогою сервісної програми - badblocks.
Опис її основний опцій:
-v - від verbose - Багатослівний режим. Виводить помилки читання та запису. Завжди корисно бачити додаткову інформацію.
-s - від show progress - Показує прогрес сканування. Важко жити, коли не бачиш якогось прогресу.
-f - від force - Примусово запускає сканування. Якщо пристрій змонтовано (Зазвичай диск автоматично змонтується при підключенні) то програма видасть помилку про відмову в доступі.
-w - від write - Запускає режим сканування із записом. В процесі на диск запишуться дані, зчитаються і порівняються. Якщо між записаними і зчитаними даними є різниця, значить із блоком проблема. Всі ваші дані з цим режимом будуть втрачені. Найнадійніший варіант і найдовший, відбувається сканування в чотири етапи, на кожному етапі пишуться різні дані. Дозволяє впевнитися в працездатності кожної фізичної одиниці пам'яті.
-n - від non-destructive - Режим тестування без втрати даних. Спочатку зчитає та збереже дані блоку і запустить його діагностику. Діагностика проводится в один етап та з випадковими даними. Після перевірки і порівняння запише в блок попередньо збережені дані. Режим без задання
-b - від block size - Можна збільшити чи зменшити розмір одного блоку (в байтах) який буде перевірятися. Без задання 1024
-c - від — - Задає кількість блоків, які діагностуютсья одночасно. Без задання 64
Більше за довідкою - man badblocks
Тестувати буду з повною перевіркою -w. Вводжу в консоль
badblocks -svwf /dev/sdb
і чекаю. В моєму варіанті, з диском на 320гб, близько 8 годин.
/dev/sdb - це файл вашого пристрою. Визначити його назву можна через fdisk -l
Отже, тестується все просто і довго, але сучасні пристрої вже мають розумні контролери, котрі самостійно виявляють несправніть і корегують їх. Тому ймовірість, що ви знайдете блок який видає помилки досить мала.
Саме цікаве, що я отримав з цього досвіду - це ще одне пояснення, чому інколи стається якась помилка на сервері і ти такий, йой, шо це за біда на екрані, нічо не робе, тре перезапускати компа. Перезапустив і все робе як нічо й не було. А можливо просто диск виявив несправність в якомусь блоці, вимкнув його, приховав, чи зробив, що зміг. В тому блоці була частина якогось важливого файлу, через це цілісність цього файлу було втрачено і система перестала працювати. При перезавантаженні система виявила, що з файлом щось не так і відновила його. Тай таке.