В загальному випадку ви не будете мати ніяких даних, хто навіть слейв а хто майстер
є мультімастернi шини, для них ніяк.
як на шинах цифрових інтерфейсів можна відрізнити передавач від приймача?
з фізики процесу, розiрвати сигнальне коло для струму. В якому ланцюжкi сигнал залишиться, той передавач )
А тепер поміркуємо
1. У загальному випадку, будь-який провідник характеризується комплексним імпендансом з розподіленими iндуктивнiстю по довжині провідника і ємністю лінії або між загальним проводом, або ємністю між провідниками для диференціальної лінії. При довжинах лінії зв'язку вище чверті довжини хвилі сигналу, лінія стає антеною, тому її намагаються узгодити і зробити чисто активною.
2. Будь-який провідник при нормальних умовах має власний активний опір, тому до генератора (джерела) підключається узгоджене навантаження через омічний опір лінії в режимі біжучої хвилі.
3. Оскільки ми маємо справу з цифровим періодичним сигналом, спектр якого на відміну від синусоїдального сигналу має безліч гармонік з обвідною по квазіосціліючей функцієй з поступовим спаданням, а довга лінія є не щось інше, як фільтр, то досить оцінити амплітуди вторинних гармонік після передбачуваного джерела і до приймача. Оскільки сучасні осцилографи мають в своєму складі і аналізатор спектру:
https://www.youtube.com/watch?v=xJni8tDzRek
то завдання спрощується.
Є нюанс - ефект буде проявляти себе саме на довгих лініях, внаслідок того, що інструментальна похибка на коротких лініях зв'язку не дасть відчути різницю. Тому простіше:
1. Розірвати ланцюг для сигналу або внести додатковий опір в розрив лінії.
2. Розкрити "джерело" і "приймач" фiзично і прочитати назви чіпів на лінії, далi даташити.