Основні електровимірювальні прилади
Вольтметр - прилад для вимірювання напруги між двома точками електричного кола.
Амперметр - прилад, яким вимірюють силу електричного струму.
Мультиметр - електронний вимірювальний прилад, що поєднує в собі декілька функцій вимірювання.
За допомогою мультиметра Multisim ви можете виміряти ампери, вольти, опір (оми), децибели. Мультиметр дозволяє виконувати різні вимірювання, але зрозуміло що правила підключення, відповідно до того що ви хочете виміряти, залишаються такі самі як і на окремих пристроях.
В попередній темі ми підключати вольтметр і амперметр (вольтметр підключається паралельно, амперметр - послідовно), а омметр ще ми не використовували тому давайте його підключимо.
При підключенні омметра потрібно забрати джерело живлення (так як омметр має власне джерело живлення) з замкнутого кола. Підключення омметра здійснюється до того пристрою в якому ви хочете виміряти опір,
▼Приклад. Вимірюємо опір лампочки
або до замкнутого кола.
▼Приклад. Вимірюємо опір замкнутого кола
По формулі знаходження опору можна перевірити результат
12(U) / 0.833(I) = 14.406 Ω
Ватметр - прилад для вимірювання активної потужності електричного струму.
Ватметр має чотири контакти, перших два що позначені буквою 'V' - підключаються до замкнутого кола паралельно, інших два що, позначені буквою 'І', підключаються послідовно.
▼Приклад. Вимірюємо потужність лампи
Функціональний генератор - генератор сигналів спеціальної форми. Функціональний генератор не відноситься до електровимірювальних пристроїв, але щоб зрозуміти що робить наступний пристрій про який я буду розповідати нам потрібно розібратися з цим пристроєм.
▼Функціональний генератор
frequency(частота) - частота вихідної напруги
duty cycle(робочий цикл) - шпаруватість
amplitude(амплітуда) - амплітуда вихідної напруги
offset(зміщення) - постійна складова вихідної напруги
Налаштуємо функціонального генератора так:
20 frequency
50% duty cycle
10 amplitude
0 offset
Осцилограф - прилад для вимірювання та запису параметрів електричного сигналу.
Давайте тепер виміряємо сигнал який ми створили функціональним генератором, підключимо контакт '+' функціонального генератора до контакту осцилографа '+', а контакт, функціонального генератора, COM (common - загальний) і контакт '-', осцилографа, до землі. (Примітка. якщо ви просто з'єднаєте функціонального генератора плюс ('+') з плюсом ('+') осцилографа, то така схема теж буде працювати в Multisim).
▼з'єднання функціонального генератора і осцилографа
Якщо ви відкриєте вікно віртуального осцилографа то ви побачите синусоїдну лінію яка мерехтить.
▼Іноді трапляються баги
осцилограф нічого не показує
в такому випадку закрийте схему і зробіть нову
Мерехтить вона тому що осцилограф неправильно налаштований.
У осцилографа (даного) є два канали (channel), ми підключили функціональний генератором до каналу А (channel A), тому нам потрібно налаштувати масштаб осі відображуваної напруги по вертикальній осі. Так як ми згенерували амплітуду в 10 Vp то можемо виставити масштаб в 10 V / Div, це буде означати що на кожних 10 вольт в нас буде одна поділка (одна горизонтальна лінія), якщо вам незручний такий масштаб то ви можете налаштувати масштаб змінюючи його.
В двох каналах одночасно, в даному осцилографі, можна змінювати горизонтальне розгорнення (масштаб часу), давайте його встановимо 20 ms / Div, це означатиме що в кожній клітинці буде показано як сигнал проходить там за 20 ms.
Задавши позицію Х та Y можна змістити сигнал для більш зручнішого перегляду, в нас сигнал йде синусоїдною лінією і на нього зручно дивитися без зміни координат позицій графіка, тому нехай вони будуть за замовчуванням.
Зверніть увагу на групу налаштувань trigger
За замовчуванням там включений режим none(жоден), наступний режим називається auto - запуск осцилограми проводиться автоматично при підключенні осцилографа до схеми чи при її включенні (якщо «промінь» доходить до кінця екрана, осцилограма знову прописується з початку екрана (новий екран), режим normal дозволяє оновлювати кожного разу діаграму коли точка її рівня пересічеться з точкою заданою у полі level (рівень).
Наприклад. Якщо ми виставимо масштаб каналу 10 V / Div і рівень 9 то наш графік буде починатися з дев'ятої долі поділки, а якщо ми поставимо 0 то наш графік починатиметься з нуля, але якщо ми поставимо більший чи рівний рівень відносно масштабу вертикальної осі, тобто напруги, то ми нічого не побачимо, наш осцилограф буде пустий.
Edge(край) ми можемо налаштувати:
Синхронізацію по зростанню (зростаючий фронт) тобто графік буде починатися з зрозсання
Синхронізацію по спаданню (спадаючий фронт) тобто графік буде починатися з спадання
(найкраще буде видно це якщо ви поставите рівень 1 V)
Показування графіка каналу А
Показування графіка каналу В
«Зовнішній запуск» (external - зовнішні) сигнал запуску є сигнал, що подається на вхід синхронізації.
Нам потрібно включити режим Normal і вказати рівень 0, тепер наш графік не мерехтить.
▼Осцилограф після налаштувань
Ще є багато електровимірювальних приладів, але основному ми будемо використовувати осцилограф і мультиметр.