1 201

Re: Сьогодні я дізнався

1. Кілька днів тому помер Клайв Сінклер. Ніколи не мав власного спектрума (бо «а тут верстати, верстати, верстати»©анекдот), але завжди поважав.
2. Замість ГАЕС придумали акумулятор енергії на фазовому переході CO2 та накопиченні тепла у воді (може з часом теж притулять на фазовому переході якогось легкоплавкого металу, а вода лише як теплоносій буде). Можна розміщувати будь-де, тобто на рівнині поруч з вітровими або сонячними електростанціями.

Подякували: 0xDADA11C7, flatliner, ch0r_t3

1 202

Re: Сьогодні я дізнався

ReAl написав:

1. Кілька днів тому помер Клайв Сінклер. Ніколи не мав власного спектрума (бо «а тут верстати, верстати, верстати»©анекдот), але завжди поважав.

R.I.P.
Скільки годин було просиджено за різноманітними іграшками... я на PC стільки не грав. І одні з перших спроб написання власних ігор, хоча перші все ж таки були ще на Радіо-86РК...

1 203

Re: Сьогодні я дізнався

P.Y. написав:

Якщо українська абетка є для українців чужою (з її кацапськими місячним серпиком, кацапською свічечкою і т.д.), то, очевидно, все те, з чим вона нас пов'язує (починаючи з Котляревського й закінчуючи писаниною на цьому форумі), до української традиції стосунку не має...

А мені не очевидно.

1 204 Востаннє редагувалося frz (19.09.2021 07:59:08)

Re: Сьогодні я дізнався

В часи до PC спектрум був не в одного мого товариша, я тоді ще був шкетом без власних коштів. Через безгрошів'я зазвичай спектрум під'єднували до телевізора, а про окремий монітор для нього пацани й подумати не могли. Це стало основним чинником, чому в мене мій особистий спектрум (як і ігрова приставка dendy на картриджі) так і не з'явився - бабця переживала що не зможе подивитися свій серіал, оскільки я зіпсую телевізор своїм "пштиканням", або ж буду "пштикати" під час серіалу.

Коли пізніше складав свій перший PC, то першим ділом придбав чорно-білий монітор для нього (бо він був дешевшим), аби бабця більше не переживала.

1 205

Re: Сьогодні я дізнався

Де здати на переробку різноманітні відходи, аби їх не викидати:

https://recyclingpoints.org/

1 206 Востаннє редагувалося P.Y. (19.09.2021 11:16:28)

Re: Сьогодні я дізнався

Yola написав:
P.Y. написав:

Якщо українська абетка є для українців чужою (з її кацапськими місячним серпиком, кацапською свічечкою і т.д.), то, очевидно, все те, з чим вона нас пов'язує (починаючи з Котляревського й закінчуючи писаниною на цьому форумі), до української традиції стосунку не має...

А мені не очевидно.

Ну як же ж. Якщо ми змінюємо письмо на принципово несумісне з попереднім, це означає, що 90% всіх попередніх матеріалів на цьому письмі стають недоступними для наступних поколінь. Безумовно, якусь частину (в першу чергу, найбільш розтиражоване) буде врятовано від забуття, але частіше виникатиме ситуація, що або всім облом це переписувати, або мало хто знає про цю книгу, або якісь копірайтні заморочки (як між авторами/спадкоємцями та видавництвом, так і всередині видавництв).

Тому зміна графіки потрібна, в першу чергу, для відмежування від СВОГО. Коли Ататюрк запровадив латиницю, то об'єктом відмежування була, в першу чергу, османська літературна мова — яка від сучасної турецької відрізняється не лише графікою, а й лексикою. Румунська латинізації графіки, що прийшла на зміну давній кирилиці, супроводжувалась також певним відмежуванням від румунської ослов'яненості, заміною місцевих слов'янізмів запозиченнями з французької. Власне, й російські реформи графіки (Петра І та більшовиків), хоч і не настільки радикально відривали росіян від попередньої російської мови, частково це відмежування робили: спершу — загнати «стару Русь» у межі храмів, щоб дати розгорнутись вестернізованій світській культурі, потім — прибрати буржуазно-попівську писанину з дороги молодої радянської літератури. Можливо, я частково міг би прийняти таку ідею й для української мови, якби в нас тут саме зараз зароджувалось щось своє-нове-самодостатнє, але ні — не бачу. Серед сучасних літераторів є продовжувачі української традиції, є переписувачі актуальних проблем американського суспільства, але творців нової культури, яка була б і новою, і оригінальною українською, просто не існує. Відрікшись від старої України, що́ ми сподіваємось отримати натомість — процвітання сучасної кволенької літератури від молодих авторів-білінгвів з їхніми дерев'янистими кальками, без яких вони, в половині випадків, писати взагалі не вміють?

Відмежування від інших мов визначається не складністю й спорідненістю письма (болгарське письмо подібне до нашого, але чи багато ви читаєте болгарською?), а наявністю чи відсутністю комерційних або інших інтересів. Якщо за це платитимуть, то ми і англійську латиницю вивчимо, і російську кирилицю вивчимо (але не свою — бо за патріотизм ніхто не платить), і арабське та єврейське письмо вивчимо, і китайські ієрогліфи знатимемо краще за свій алфавіт. Або, наприклад, візьмімо субкультуру анімешників, які вчать японське письмо, щоб глибше пізнати своє аніме. Що цікаво, в'єтнамську латиницю ніхто, крім перекладачів, особливо не вчить — бо нема якоїсь міжнародної субкультури, пов'язаної з В'єтнамом, тому дещо більша доступність в'єтнамських букв не робить в'єтнамські мультики популярнішими за японські.

1 207 Востаннє редагувалося dot (19.09.2021 12:01:58)

Re: Сьогодні я дізнався

Jak ge smjicno tcytaty PY. Sprobuju pojasnyty.

Так а що, власне, є тією традицією в Вашому розумінні? Якщо українська абетка є для українців чужою (з її кацапськими місячним серпиком, кацапською свічечкою і т.д.), то, очевидно, все те, з чим вона нас пов'язує (починаючи з Котляревського й закінчуючи писаниною на цьому форумі), до української традиції стосунку не має... То що лишається?

Zrazkove natjahuvannje sovy na qlobus, jak zazvytcaj robjatj tupi abo brexlyvi ljudy, kotri takog volajutj, ge bez kyrylytsjy Ukrajynsjkoji ne bude, xotca mova i pysjmo — rizni retcy. Tak samo i tut — ne spryjmajemo tvory kyrylytsjoju, bo vony na kyrylytsjoju, xotca kogna prytomna ljudyna znaje, ge svojoho tcasu Moskovsjka dergava robyla utysky na Ukrajynsjku movu, ge navitj zaboronjaly pysaty vidmjinno ne te ctco pysjmom (podibnyj zakon tam djije dosji), a i abetkoju — vidky i vjidoma tjamka jak jarygka. Tomu spryjmajemo tvir movoju, a ne pysjmom. Prekrasnyj dovid, za kotrym daleko xodyty ne treba, tsjomu — davni qemansjkoskandynavsjki leqendy, kotri buly ctce za tcasiv run, ale dosji pryjmajutj sja narodamy jak svoje. Movtcu pro dosvjidy hyncyx narodiv, v tomu tcyslji susjidnjoho — Romunija, de prybyraly perevagno lyce Slovjansje, ale ne svoje. Nahadaju, Romunija robyla zmjiny v 19 storjitccji, koly mala megy z Moskovjskoju impepijoju i Serbijoju, jakby takoho ne bulo, sutcana Moldova, vona g takyj sobji varijant nacyx tzv «repablik», bula by za rozmrjirom biljce.

Takog smjicno bulo pro Atatirka. Vin vidmeguvav sja ne vid svojoho, a vid Arabzjkoho, ctco je riznymy tjamkamy. Arabsjka labuda — vjira, pysjmo (kotre radce bulo dlja semitsjkyx narodiv tcerez struku, xotca odnakovo kepsjke), slova itd — javno ne nalegaly Tjurkam. Tak samo bulo smjicno pro Bolqarsjku, bo PY zrutcno zabuv pro velytceznyj vplyv v starynu Tserkovno Slovjansjkoji. Vid sebe dodam, ge vony navjitj narazji nablygujutj pysjmo do latynytsjy. Ctce bulo smjicno pro Vjetnamtsjiv i pro vidsutnistj kuljtury, xotca jakctco pohljanuty na starynu, to pobatcymo, ge vony tryvalyj tcas buly pid Kytajtsjamy, ctco troxy sxoge na nas, a takog te, ge krajyna ne duge bohata. Ta tcort pobery! Kuljtura, pysjmo itd vid Kytajtsjiv zmjinyly Vjetnamsjku movu tak syljno, ge fonetytcnyx oznak vid staroji Vjetnamsjkoji narazji duge malo. Tobto PY znov brece, xotca tezysy pro zhadanyx movax lyce pidtverdgujutj zvorotnje. O! Pro Korejsjku tcomusj ne zhadav, teg pysaly kytajsjkymy znakamy, ale osj kljati natsijonalisty zmjinyly pysjmo (pravda, svoje i z pevnoju davnynoju), majutj populjarnistj vi svjitji. Krajyna, jak i Japonija, zavdjaky zovnjicnoji pidtrymky i svojymy sylamy, ne bjidna, tiko tut zamjistj muljtykiv — pjisenjky.

Tomu kazotcky, jaki poljubjaje PY, pro vtraty mogete odrazu zabuty. Ja biljce skagu: stari tvory vy bez pidhotovky abo bez holovnoho bolja ne protcytaje, a to mova bula pro drukovani tcy podibni do nyx, rukopysni lyce pidsyljatj tsjoho. Te ctco vy tcytajete z staroho — tupo pereklad na sutcanu movu, jak i robjatj vsjudy, bo kyrylytsja v tsjomu ne vynjatok.

Від людини з російським прізвищем (причому, підкреслено-російським — не «Данилов», як того вимагає правописна норма, а «Данілов» зі збереженим російським звучанням) завжди можна очікувати якогось паскудства в мовному питанні. Дуже здивуюсь, якщо він тією українською взагалі користується десь за межами роботи чи, тим більше, розмовляє нею вдома з рідними — і проблема, мабуть, не в тому, що українська мова використовує кирилицю.

Odyn z najdyvnjicyx i najtupjicyx dovodiv — apeljuvaty do osobystosjtjy. Moge problema i v tomu, ge Ukrajynsjka posluhovuje kyrylytsjoju. Bo mij dosvjid vkazuje, ge Ukrajynsjku z hyncym pysjmom spryjmajec hetj hynakce tcerez nezvytcky. Ba biljce skagu, pryxyljnyky Moskovsjkyx pohljadiv, kotri navjitj ne spryjmajutj Ukrajynsjku, z otcevydnyx prytcyn, zazvtcyj vystupajutj proty latynytsjy i za kyrylytsju.

1 208 Востаннє редагувалося P.Y. (19.09.2021 12:22:05)

Re: Сьогодні я дізнався

О, чудово, dot — ідеальна ілюстрація того, як сприйматиметься нинішня українська мова українцями, що виросли без кирилиці. Що ви бачите? Я бачу три абзаци про «цвеньки-общеньки ге пхемти затвити» та іншу бнопню. А тепер уявіть, що ваш нащадок, дивлячись на будь-яку українську книжку, надруковану в наш час, бачитиме приблизно те ж саме, що бачу я або ви, коли читаємо dot'а — як вам така «безперервність традиції»?

1 209

Re: Сьогодні я дізнався

виявилося, що на тему Мікро-80, 86РК, Спектрума і далі написав надто багато
bvn написав:
ReAl написав:

1. Кілька днів тому помер Клайв Сінклер. Ніколи не мав власного спектрума (бо «а тут верстати, верстати, верстати»©анекдот), але завжди поважав.

R.I.P.
Скільки годин було просиджено за різноманітними іграшками... я на PC стільки не грав. І одні з перших спроб написання власних ігор, хоча перші все ж таки були ще на Радіо-86РК...

frz написав:

В часи до PC спектрум був не в одного мого товариша, я тоді ще був шкетом без власних коштів. Через безгрошів'я зазвичай спектрум під'єднували до телевізора, а про окремий монітор для нього пацани й подумати не могли. Це стало основним чинником, чому в мене мій особистий спектрум (як і ігрова приставка dendy на картриджі) так і не з'явився - бабця переживала що не зможе подивитися свій серіал, оскільки я зіпсую телевізор своїм "пштиканням", або ж буду "пштикати" під час серіалу.

Коли пізніше складав свій перший PC, то першим ділом придбав чорно-білий монітор для нього (бо він був дешевшим), аби бабця більше не переживала.

На початку 1980-тих на «Радіо-мікро-80». КР580ИК80 -- клон i8080, майже все інше розсипом, без +12 та ±5 живлення, 2 кілобайти оперативки статикою по одному кілобіту (!), + можна ще 16К додатковою платою динамічної, доволі великі розріджені плати під можливості технології без проведення доріжок між ніжками DIP. У мене — студента молодших курсів не було ні грошей, ні інших можливостей. Дротиками те все напаяти було мало реально, а друкованих плат до них на Київському «Космодромі» не було, та й знову гроші.

Пізніше, коли 86РК та спектруми — я лише консультував інших що на зо можна замінити у стандартній схемі, бо саме на ті мікросхеми, що там написані, різко підскочила космодромна ціна. Наприклад, у мультиплексорів КП11 постійно подано дозвіл виходу, тому все одно він Hi-Z чи з блокуванням в "1". Крім того, нема різниці, пам'ять перебирається від молодщих адрес до старших чи навпаки — аби при записові та зчитуванні однаково. Тому з КП11, КП12, КП13, КП14 підходили будь-які та ще й в будь-якій комбінації і у колег вже могло щось завалятися таке, що підійде.

На початку 90-тих чіпляв спектрум до радянського ще кольорового телевізора якомусь київському нейрохірургові :-)
Знайшов по схемі телевізора, що там вже якась нормальна мікросхема з можливістю запускання RGB (хоча у самого телевізора SCART чи подібного не було, просто мікросхема була «цільнотягнута», входи незадіяні).

Але на старших курсах та роботі були "Електронікм-60" та "ДВК-2" (LSI-11, це з роду PDP-11), з кінця 90-их ще й Електроніка К1-20 на тому ж КР580ИК80 та якийсь спецконтролер на його військовому варіанті.
Тому на запитанння «а яка у тебе версія спектрума?» — «ніякої» — «а чого???» — я й розповідав той анекдот про верстати на пляжі.

Вдома з'явився вже аж 486-133 від AMD.
Десь в районі 1996, коли стало ясно, що мені необхідно працювати з дому.
Спочатку з чорно-білим монітором МС6105.03 від тих же ДВК/Нейронів власноруч перероблений з телевізійного стандарту на VGA 800⋅600, я на ньому й плати трасував :-). Не хотів брати так-собі монітор, вирішив краще взяти 16 мегабайт пам'яті, а тоді трохи підзаробив і взяв відразу ViewSonic 15GS. Який закінчив своє життя десь 2012-го у знайомих родичів через цілковите моральне застарівання, але трубка TOSHIBA витримала і навіть досі не була виставлена максимальна яскравість.

Подякували: ch0r_t, flatliner2

1 210

Re: Сьогодні я дізнався

P.Y. написав:
Yola написав:
P.Y. написав:

Якщо українська абетка є для українців чужою (з її кацапськими місячним серпиком, кацапською свічечкою і т.д.), то, очевидно, все те, з чим вона нас пов'язує (починаючи з Котляревського й закінчуючи писаниною на цьому форумі), до української традиції стосунку не має...

А мені не очевидно.

Ну як же ж. Якщо ми змінюємо письмо на принципово несумісне з попереднім, це означає, що 90% всіх попередніх матеріалів на цьому письмі стають недоступними для наступних поколінь. Безумовно, якусь частину (в першу чергу, найбільш розтиражоване) буде врятовано від забуття, але частіше виникатиме ситуація, що або всім облом це переписувати, або мало хто знає про цю книгу, або якісь копірайтні заморочки (як між авторами/спадкоємцями та видавництвом, так і всередині видавництв).

Тому зміна графіки потрібна, в першу чергу, для відмежування від СВОГО.

Так, що в російсько-радянській історії російської мови, що в радянському «дали писемність» азійським «республікам» — саме це і було головним. Всіх «колишніх» одним махом зробити неграмотними (у випадкові радянської зміни ще й змусити «колишніх» постійно палитися), від всіх, кого навчать новій грамоті, відсікти «колишні» тексти.

1 211 Востаннє редагувалося P.Y. (19.09.2021 14:29:24)

Re: Сьогодні я дізнався

Ще в ідеальному майбутньому світі без української кирилиці побутуватимуть дуже цікаві міфи про українську мову до 20ΝΝ-го року.
Хоч українську кирилицю мало хто знатиме, та сусідні держави з російською кирилицею нікуди від нас не підуть, тому українці будуть змушені знати й російську мову разом з її кирилицею. Англійську, звісно, теж знатимуть (куди ж без неї). Як, з їхньої точки зору, звучала українська літературна мова, якщо судити з кириличних текстів ХХст.? Очевидно, приблизно так:
   Рєвє та стоґнє Дніпр широкій,
   Сєрдітій вайтєр завіва...

Для необізнаного українця звучатиме цілком правдоподібно. Мовознавці, звісно, будуть регулярно розвінчувати цей міф, але хто тих ботанів узагалі слухає...

1 212 Востаннє редагувалося ReAl (19.09.2021 14:38:14)

Re: Сьогодні я дізнався

P.Y. написав:

Очевидно, приблизно так:
   Рєвє та стоґнє Дніпр широкій,
   Сєрдітій вайтєр завіва...

Для необізнаного українця звучатиме цілком правдоподібно. Мовознавці, звісно, будуть регулярно розвінчувати цей міф, але хто тих ботанів узагалі слухає...

(виділення жирним моє)
РПЦ-шний/РПЦУ-шний «новодєл» по церквах під виглядом церковнослов'янської має переважно практично сучасну російську тією графікою.
Як сказав один з тих, кому це пече, з цього досвіду, але вже про «українську латинку» — «коли писатимуть безграмотні для безграмотних, то виходитиме все одно російська іншою графікою».
А безграмотні таки кинуться першими багато писати.

1 213 Востаннє редагувалося Yola (19.09.2021 16:56:03)

Re: Сьогодні я дізнався

P.Y. написав:

Ну як же ж. Якщо ми змінюємо письмо на принципово несумісне з попереднім, це означає, що 90% всіх попередніх матеріалів на цьому письмі стають недоступними для наступних поколінь.

До всього потрібен розумний підхід.

1 214

Re: Сьогодні я дізнався

Yola написав:
P.Y. написав:

Ну як же ж. Якщо ми змінюємо письмо на принципово несумісне з попереднім, це означає, що 90% всіх попередніх матеріалів на цьому письмі стають недоступними для наступних поколінь.

До всього потрібен розумний підхід.

І на цьому брифінг закінчується (с)
Нема ніякого розумного підходу, якщо тільки мета не протилежна тій, яку декларуєте Ви. Бо для збереження традицій це як клеїти папір ножицями. А от для «до основанья, а затем…» радикальна реформа з сепаруючим ефектом — ідеальний інструмент.

1 215 Востаннє редагувалося ch0r_t (19.09.2021 19:22:36)

Re: Сьогодні я дізнався

Шатли можна доставляти по воді.
https://i.ibb.co/rt6v0d1/dronescapes1.jpg

1 216

Re: Сьогодні я дізнався

tchort написав:

Шатли можна доставляти по воді.
https://i.ibb.co/rt6v0d1/dronescapes1.jpg

на орбіту? клас!

1 217

Re: Сьогодні я дізнався

Виборчі дільниці для голосування на виборах до Держдуми РФ відкрилися в Києві, Харкові, Одесі та Львові.

1 218 Востаннє редагувалося ch0r_t (22.09.2021 12:53:56)

Re: Сьогодні я дізнався

AMD Milan-X (GN-B2) 7773X матиме: 64 ядра (128 threads), 2.2GHz base, 3.5GHz boost та 768MB кешу L3, і випиватиме матиме 280W TDP.
+Ймовірно вартуватиме одну легеню й півтори нирки гривень за коробку...

Подякували: flatliner1

1 219

Re: Сьогодні я дізнався

В файлу нема цілі. Лише шлях.

1 220 Востаннє редагувалося ch0r_t (21.09.2021 10:41:07)

Re: Сьогодні я дізнався

https://replace.org.ua/uploads/images/10563/b748c0e434bff51fa7b7a0c34268dad2.png

Replace можна використовувати в якості онлайн-нотатника, головне ввести в полі "кому" заблокованого невдаху перед тим як натиснути "Відправити" (назавжди) або "Зберегти в чернетки" (можна видалити).