21

Re: Тема диплому бакалавра

HetmanNet написав:
ADR написав:

шось то навіть не знаю з чого почати... (треба кучу всього шукати і вчити)
думаю завтра поговорити з викладачом який таким займався.

Почни з мікроконтролерів, раджу PIC не молодше 18 серії, бо там є апаратна підтримка багатьох інтерфейсів.

ем... вони в 3 рази дорожчі за PIC10... 18 хіба що на "пульті", а 10-ки на "давачі"

що скажеш про ATTiny? вони вроді й трошки дешевші і ніби по програмні частині все простіше? чи так тільки здається?

22 Востаннє редагувалося HetmanNet (24.09.2014 22:47:24)

Re: Тема диплому бакалавра

ADR написав:
HetmanNet написав:
ADR написав:

шось то навіть не знаю з чого почати... (треба кучу всього шукати і вчити)
думаю завтра поговорити з викладачом який таким займався.

Почни з мікроконтролерів, раджу PIC не молодше 18 серії, бо там є апаратна підтримка багатьох інтерфейсів.

ем... вони в 3 рази дорожчі за PIC10... 18 хіба що на "пульті", а 10-ки на "давачі"

що скажеш про ATTiny? вони вроді й трошки дешевші і ніби по програмні частині все простіше? чи так тільки здається?

18 з апаратною підтримкою USB та I2C для приймача, а для датчика можеш будь-який мікроконтролер з апаратною підтримкою інтерфейсу I2C та АЦП. Раджу брати мікроконтролери одного виробника, щоб не плутатися при написані прошивок (у кожного свої особливості і важливо не переплутати їх, бо змарнуєш чимало часу на правки і пошуки провтиків).
Щодо написання прошивок на AVR і PIC, то різниця помітна лише при написані на асемблері, на С складність фактично однакова.

Подякували: ADR1

23 Востаннє редагувалося ADR (25.09.2014 18:53:07)

Re: Тема диплому бакалавра

а радіомодулі, то від 40 грн... трохи є...

вайфайки взагалі не можу знайти (з ціною до 100 грн)

24 Востаннє редагувалося HetmanNet (25.09.2014 19:52:17)

Re: Тема диплому бакалавра

ADR написав:

а радіомодулі, то від 40 грн... трохи є...

вайфайки взагалі не можу знайти (з ціною до 100 грн)

готові модулі вайфайки немає дешевше 100, а сам ти не зробиш модуль бо з ними треба велика точність і гарне обладнання.
щодо радіомодулів то шукай з двостороннім зв'язком, а ще краще з I2C, щоб не писати свого радіопротоколу, при I2C ти передаєш дані а проблеми протоколу то проблеми радіомодуля.

25 Востаннє редагувалося ADR (25.09.2014 21:53:02)

Re: Тема диплому бакалавра

HetmanNet написав:
ADR написав:

а радіомодулі, то від 40 грн... трохи є...

вайфайки взагалі не можу знайти (з ціною до 100 грн)

готові модулі вайфайки немає дешевше 100, а сам ти не зробиш модуль бо з ними треба велика точність і гарне обладнання.
щодо радіомодулів то шукай з двостороннім зв'язком, а ще краще з I2C, щоб не писати свого радіопротоколу, при I2C ти передаєш дані а проблеми протоколу то проблеми радіомодуля.

знайшов халяву:
http://ru.aliexpress.com/item/KLV-40V30 … 33808.html
і супер халяву:
http://ru.aliexpress.com/item/SPW52N50C … 91587.html

документація: https://nurdspace.nl/ESP8266

висока степінь інтеграції елементів може пояснити дешевезну

попробую то пошукати в укр перекупщиків...


цікаво наскільки то файна штука




у нас якраз починаються лаби по мікроконтролерах. на якигось старих, але я на них зможу провірити цей модуль..

26

Re: Тема диплому бакалавра

ADR написав:
HetmanNet написав:
ADR написав:

а радіомодулі, то від 40 грн... трохи є...

вайфайки взагалі не можу знайти (з ціною до 100 грн)

готові модулі вайфайки немає дешевше 100, а сам ти не зробиш модуль бо з ними треба велика точність і гарне обладнання.
щодо радіомодулів то шукай з двостороннім зв'язком, а ще краще з I2C, щоб не писати свого радіопротоколу, при I2C ти передаєш дані а проблеми протоколу то проблеми радіомодуля.

знайшов халяву:
http://ru.aliexpress.com/item/KLV-40V30 … 33808.html
і супер халяву:
http://ru.aliexpress.com/item/SPW52N50C … 91587.html

документація: https://nurdspace.nl/ESP8266

висока степінь інтеграції елементів може пояснити дешевезну

попробую то пошукати в укр перекупщиків...


цікаво наскільки то файна штука




у нас якраз починаються лаби по мікроконтролерах. на якигось старих, але я на них зможу провірити цей модуль..

Купуй у китайців на пряму, економія в 2-3 рази.
Тоді замість I2C готуйся вчити UART та SPI. Хоча раджу I2C вивчити теж, в житті знадобиться і можливо прийдуть якісь ідеї після вивчення.

27

Re: Тема диплому бакалавра

HetmanNet написав:
ADR написав:
HetmanNet написав:

готові модулі вайфайки немає дешевше 100, а сам ти не зробиш модуль бо з ними треба велика точність і гарне обладнання.
щодо радіомодулів то шукай з двостороннім зв'язком, а ще краще з I2C, щоб не писати свого радіопротоколу, при I2C ти передаєш дані а проблеми протоколу то проблеми радіомодуля.

знайшов халяву:
http://ru.aliexpress.com/item/KLV-40V30 … 33808.html
і супер халяву:
http://ru.aliexpress.com/item/SPW52N50C … 91587.html

документація: https://nurdspace.nl/ESP8266

висока степінь інтеграції елементів може пояснити дешевезну

попробую то пошукати в укр перекупщиків...


цікаво наскільки то файна штука




у нас якраз починаються лаби по мікроконтролерах. на якигось старих, але я на них зможу провірити цей модуль..

Купуй у китайців на пряму, економія в 2-3 рази.
Тоді замість I2C готуйся вчити UART та SPI. Хоча раджу I2C вивчити теж, в житті знадобиться і можливо прийдуть якісь ідеї після вивчення.

Угу, але спочатку треба оприділитись що я буду брати: блютус чи вайфай... блютус бере менше енергії в під час роботи... вайфай  1мА в режимі очікування і під 200мА в коли дані кидає.

ще буду думати

28

Re: Тема диплому бакалавра

керівник диплому підсказав мені ще один цікавий передавач: http://ru.aliexpress.com/item/10pcs-NEW … 90518.html

правда це вже не вай фай тому треба ставити такий же приймач і (якщо треба) думати про захист даних




Але у мене зараз є дуже важливе питання: де то все застосовувати?)

29 Востаннє редагувалося HetmanNet (27.09.2014 19:19:27)

Re: Тема диплому бакалавра

ADR написав:

керівник диплому підсказав мені ще один цікавий передавач: http://ru.aliexpress.com/item/10pcs-NEW … 90518.html

правда це вже не вай фай тому треба ставити такий же приймач і (якщо треба) думати про захист даних




Але у мене зараз є дуже важливе питання: де то все застосовувати?)

Ну про такий передавач спочатку і йшла мова, не саме цю реалізацію, але щось схоже.
Щодо захисту, то тут все залежить від місця застосування. Але про контроль цілісності даних, ідентифікацію датчиків, систему команд, і т.д. треба подумати. Якщо вирішиш реалізувати шифрування, то не пар мізки чимось над складним, використай XOR з ключем довжиною 64 байти, тобто всі пакети мають мати розмір 64 байти. Першим байтом повідомлення має бути довжина повідомлення, далі зашифрований вміст повідомлення. Залишок пакету порожній і не шифрований. Якщо буде бажання реалізувати шифрування то поділюся своїм досвідом у цьому, може на основі нього створиш щось своє і краще.

Датчики застосувати можна всюди! Тож тут вже фантазія треба. Щодо безпровідних датчиків то це можна використати багато де, але від відстані залежить теж, якщо датчик дістає на відстань 100 м, то в теплиці, якщо на 10 км то в сільському господарстві. Тож безпровідні датчики (температури, напруги, струму, магнітного поля, трьох вісьові прискорення, вологості, освітленості, інфрачервоного випромінювання, швидкості вітру, тиску, об'єму, рівня) використовують при пошуку помилок у проекті системи клімат контролю чи розробці нової, модернізації старої і т.д., також використовують при монтажних роботах які потребують дотримання температурного режиму, при діагностиці обладнання, дослідженнях, і т.д. Все залежить від датчика, який він і на яку відстань розрахований. Можу навести реальні приклади де мав потребу у безпровідних датчиках і яких саме.

30

Re: Тема диплому бакалавра

HetmanNet написав:

Можу навести реальні приклади де мав потребу у безпровідних датчиках і яких саме.

Було б чудово

31

Re: Тема диплому бакалавра

ADR написав:
HetmanNet написав:

Можу навести реальні приклади де мав потребу у безпровідних датчиках і яких саме.

Було б чудово

В генераторній, проводили діагностику генераторів, так як генератор на 600 МВт чималий, і їх у системі два і щити керування ними теж трохи в стороні від них, то такі датчики нам дуже допомогли, бо змогли провести комплексну діагностику: почепити датчики на самі генератори (температури, магнітного поля, трьохвісьові прискорення (визначали вібрацію)), на двигуни (температури, тиску, трьохвісьові прискорення, швидкості обертання (безконтактний тахогенератори)) , на систему охолодження (тиску, температури, швидкості обертання, швидкості повітря, вологості, витратомір), в електричний щит (напруги, струму), в самому приміщені (температури, вологості, вмісту вуглекислого газу, датчик чадного газу, шуму), на труди теплоносія (температури і тиску), і т.д. Зібрали дані за один день і опрацьовували їх вже в теплому офісі без шуму і спеки замість того щоб перевіряти кожну частину системи окремо впродовж тижня, якщо не більше.
В системі клімат контролю, розставили датчики (температури, вологості, вмісту вуглекислого газу) на висоті 13-15 метрів під дахом, в частинах приміщення де циркуляція повітря надто мала, біля вентиляційних труб (температури і швидкості вітру), у вузлах повітряного забору (температури і швидкості вітру), вентиляторах (напруги і струму, температури, вібрації, тахогенератори не ставили бо вони і так є, тож на них почепили датчик струму і напруги), в модулях теплообміну поставили датчики температури, в приміщені де люди і продукція (температури і вологості), решту отримали з самої системи. Аналогічно, зібрали дані і провели моделювання в затишку. Повернулися, переставили датчики температури системи в деяких місцях, поміняли фільтри на приточній вентиляції, змінили коефіцієнти в програмі керування системою клімат контроля.
Мали потребу поставити датчик освітленості на даху, але дах щоб його тричі не є рівний, там нижче, там вище, там антена, там труби, там вентилятор, там ще якась біда, тож у місцях де можемо вивести датчик поставили безпровідні, і один датчик на відкритій місцевості куди нічого не може відкидати тінь чи ще щось, за тиждень переглянули дані і знайшли місце на даху у якому нічого не заважає.
Одним словом є багато ситуацій коли дроти заважають, а для точності вимірів є обмеження по їх довжині. А лізти з ноутом на 13 метрів не будеш, та й в генераторній ноуту не дуже подобалося, бо газовий двигун видає до біса тепла і в приміщені +40 то найменша позначка навіть при -30 зовні. Та й ноут не залишиш на даху на тиждень, і навряд станеш проводити експеримент щоб знайти найбільш ідеальне для реле освітленості. Тож безпровідні датчики гарна річ.

Подякували: 0xDADA11C7, ADR2

32

Re: Тема диплому бакалавра

HetmanNet написав:
ADR написав:
HetmanNet написав:

Можу навести реальні приклади де мав потребу у безпровідних датчиках і яких саме.

Було б чудово

В генераторній, проводили діагностику генераторів, так як генератор на 600 МВт чималий, і їх у системі два і щити керування ними теж трохи в стороні від них, то такі датчики нам дуже допомогли, бо змогли провести комплексну діагностику: почепити датчики на самі генератори (температури, магнітного поля, трьохвісьові прискорення (визначали вібрацію)), на двигуни (температури, тиску, трьохвісьові прискорення, швидкості обертання (безконтактний тахогенератори)) , на систему охолодження (тиску, температури, швидкості обертання, швидкості повітря, вологості, витратомір), в електричний щит (напруги, струму), в самому приміщені (температури, вологості, вмісту вуглекислого газу, датчик чадного газу, шуму), на труди теплоносія (температури і тиску), і т.д. Зібрали дані за один день і опрацьовували їх вже в теплому офісі без шуму і спеки замість того щоб перевіряти кожну частину системи окремо впродовж тижня, якщо не більше.
В системі клімат контролю, розставили датчики (температури, вологості, вмісту вуглекислого газу) на висоті 13-15 метрів під дахом, в частинах приміщення де циркуляція повітря надто мала, біля вентиляційних труб (температури і швидкості вітру), у вузлах повітряного забору (температури і швидкості вітру), вентиляторах (напруги і струму, температури, вібрації, тахогенератори не ставили бо вони і так є, тож на них почепили датчик струму і напруги), в модулях теплообміну поставили датчики температури, в приміщені де люди і продукція (температури і вологості), решту отримали з самої системи. Аналогічно, зібрали дані і провели моделювання в затишку. Повернулися, переставили датчики температури системи в деяких місцях, поміняли фільтри на приточній вентиляції, змінили коефіцієнти в програмі керування системою клімат контроля.
Мали потребу поставити датчик освітленості на даху, але дах щоб його тричі не є рівний, там нижче, там вище, там антена, там труби, там вентилятор, там ще якась біда, тож у місцях де можемо вивести датчик поставили безпровідні, і один датчик на відкритій місцевості куди нічого не може відкидати тінь чи ще щось, за тиждень переглянули дані і знайшли місце на даху у якому нічого не заважає.
Одним словом є багато ситуацій коли дроти заважають, а для точності вимірів є обмеження по їх довжині. А лізти з ноутом на 13 метрів не будеш, та й в генераторній ноуту не дуже подобалося, бо газовий двигун видає до біса тепла і в приміщені +40 то найменша позначка навіть при -30 зовні. Та й ноут не залишиш на даху на тиждень, і навряд станеш проводити експеримент щоб знайти найбільш ідеальне для реле освітленості. Тож безпровідні датчики гарна річ.

ого) дуже дякую)

а ще таке питання: тестування (будь які з вищеописаних) потрібно проводити постійно чи протягом певного часу (день, тиждень, місяць)?

бо якщо дуже грубо прикинути то батарейок хватить на 1 місяць. хоча можна поставити потужніші.

33 Востаннє редагувалося HetmanNet (27.09.2014 21:31:24)

Re: Тема диплому бакалавра

ADR написав:
HetmanNet написав:
ADR написав:

Було б чудово

В генераторній, проводили діагностику генераторів, так як генератор на 600 МВт чималий, і їх у системі два і щити керування ними теж трохи в стороні від них, то такі датчики нам дуже допомогли, бо змогли провести комплексну діагностику: почепити датчики на самі генератори (температури, магнітного поля, трьохвісьові прискорення (визначали вібрацію)), на двигуни (температури, тиску, трьохвісьові прискорення, швидкості обертання (безконтактний тахогенератори)) , на систему охолодження (тиску, температури, швидкості обертання, швидкості повітря, вологості, витратомір), в електричний щит (напруги, струму), в самому приміщені (температури, вологості, вмісту вуглекислого газу, датчик чадного газу, шуму), на труди теплоносія (температури і тиску), і т.д. Зібрали дані за один день і опрацьовували їх вже в теплому офісі без шуму і спеки замість того щоб перевіряти кожну частину системи окремо впродовж тижня, якщо не більше.
В системі клімат контролю, розставили датчики (температури, вологості, вмісту вуглекислого газу) на висоті 13-15 метрів під дахом, в частинах приміщення де циркуляція повітря надто мала, біля вентиляційних труб (температури і швидкості вітру), у вузлах повітряного забору (температури і швидкості вітру), вентиляторах (напруги і струму, температури, вібрації, тахогенератори не ставили бо вони і так є, тож на них почепили датчик струму і напруги), в модулях теплообміну поставили датчики температури, в приміщені де люди і продукція (температури і вологості), решту отримали з самої системи. Аналогічно, зібрали дані і провели моделювання в затишку. Повернулися, переставили датчики температури системи в деяких місцях, поміняли фільтри на приточній вентиляції, змінили коефіцієнти в програмі керування системою клімат контроля.
Мали потребу поставити датчик освітленості на даху, але дах щоб його тричі не є рівний, там нижче, там вище, там антена, там труби, там вентилятор, там ще якась біда, тож у місцях де можемо вивести датчик поставили безпровідні, і один датчик на відкритій місцевості куди нічого не може відкидати тінь чи ще щось, за тиждень переглянули дані і знайшли місце на даху у якому нічого не заважає.
Одним словом є багато ситуацій коли дроти заважають, а для точності вимірів є обмеження по їх довжині. А лізти з ноутом на 13 метрів не будеш, та й в генераторній ноуту не дуже подобалося, бо газовий двигун видає до біса тепла і в приміщені +40 то найменша позначка навіть при -30 зовні. Та й ноут не залишиш на даху на тиждень, і навряд станеш проводити експеримент щоб знайти найбільш ідеальне для реле освітленості. Тож безпровідні датчики гарна річ.

ого) дуже дякую)

а ще таке питання: тестування (будь які з вищеописаних) потрібно проводити постійно чи протягом певного часу (день, тиждень, місяць)?

бо якщо дуже грубо прикинути то батарейок хватить на 1 місяць. хоча можна поставити потужніші.

Якщо це генератори то від кількох годин до тижня. Якщо система клімат контролю то від пару тижнів до місяця, буває що треба повторити двотижневі виміри з інтервалом в три місяці (наприклад влітку у спеку виміряли, осінню у норм. режимі, взимку за сильних холодів), тоді щоб не знімати всі датчики ми частину залишаємо (ті що високо чи десь у важкодоступних місцях), тому режим очікування бажано мати. Загалом більшість датчиків добре щоб мали змінні акумулятори чи можливість зарядки, тоді ми до деяких підключаємо сонячну панель з блоком живлення. Найчастіше це виміри протягом дня чи двох, іноді тиждень чи трохи більше, більш тривалі то дуже велика рідкість. Тому не треба переживати якщо датчик триматиметься у роботі лише пару днів, того достатньо у 90% випадків, якщо тиждень то у 99%, два тижні у 99,95%.

Подякували: ADR1

34

Re: Тема диплому бакалавра

HetmanNet написав:

...

резюме:
1) передавач має бути достатньо потужним щоб "пробити" декілька товстих стін
2) живлення можна брати від звичайних батарейок АА чи ААА (які можуть бути акумуляторами). а їх буде 3 або більше. хоча можна поставити мікросхему яка буде піднімати напругу, що значно збільшить ресурс батареї. (так робиться у всіх сучасних мишка)
3) протокол зв'язку немає особливого значення (аби тільки дистанції і енергоекономічності хватало)
4) бажано щоб мікроконтролер мав безліч портів (більше 4-ох). напевно що буде у двох варіантах.

35

Re: Тема диплому бакалавра

ще таке питання: а яка повинна буди точність для вимірювання температури та вологості?

є такий халявний давач: http://habrahabr.ru/post/160017/
20 грн

36 Востаннє редагувалося HetmanNet (01.10.2014 19:13:23)

Re: Тема диплому бакалавра

Є таке питання, як клас точності. Загалом є такі класи: 0,1; 0,2; 0,5; 1,0; 1,5; 2,5; 4,0. Промисловими вважаються: 0,5; 1,0; 1,5; 2,5; 4,0. Найпопулярнішими є 1,5 та 2,5. У статті використано датчик з класом точності 4. Тож вирішуйте самі, чи це макет де і 4 клас піде, чи це буде готовий пристрій з певним класом точності для певних задач.

37

Re: Тема диплому бакалавра

HetmanNet написав:

Є таке питання, як клас точності. Загалом є такі класи: 0,1; 0,2; 0,5; 1,0; 1,5; 2,5; 4,0. Промисловими вважаються: 0,5; 1,0; 1,5; 2,5; 4,0. Найпопулярнішими є 1,5 та 2,5. У статті використано датчик з класом точності 4. Тож вирішуйте самі, чи це макет де і 4 клас піде, чи це буде готовий пристрій з певним класом точності для певних задач.

та по любому треба писати фунцію для роботи з DS18B20, але думаю чи треба ще для цього... короче це не буде в пріоритеті.

ПС я вкурсі що ±0,5Градуса це ніфіга не клас точності.


хочу скласти список найбільш потрібний первинних перетворювачів.

38

Re: Тема диплому бакалавра

взагалі  то  для  датчиків  є  стандартний  протокол ZigBee.
Енергозбереження  там   - одна  за  основних  фіч. Ну  і   мікросхеми  звісно  є для  нього.
що  стосуєтся USB   - ARM  мікроконтроллери  фірми  STM   зараз коштують  копійки.  Причому      програмуєтся  через  той  самий  USB.

Подякували: ADR1

39

Re: Тема диплому бакалавра

caballero написав:

взагалі  то  для  датчиків  є  стандартний  протокол ZigBee.
Енергозбереження  там   - одна  за  основних  фіч. Ну  і   мікросхеми  звісно  є для  нього.
що  стосуєтся USB   - ARM  мікроконтроллери  фірми  STM   зараз коштують  копійки.  Причому      програмуєтся  через  той  самий  USB.

Як правило, виробники чипів ZigBee, поєднують радіо- й мікроконтролер з розміром Flash-пам'яті від 60К до 128К.

такий модуль явно не 10-20 грн коштує

що  стосуєтся USB   - ARM  мікроконтроллери  фірми  STM   зараз коштують  копійки.  Причому      програмуєтся  через  той  самий  USB.

оу... не знав що досить потужний МК (48МГц і 16КБ пам'яті) може коштувати 13 грн...
подивлюсь на нього... але не факт що буду використовувати бо не знаю наскільки буде незручно використовувати два різні МК на різних сторонах (він надто прожерливий як для того щоб його від дистанційні давачі ставити).
покищо думаю використати V-USB. заявлена підтримка більшості МК від Atmel.

40

Re: Тема диплому бакалавра

у   всіх  сучасних  мікроконтроллерів  є режими  енергозбереження.
Програмуєтся  таймер - він  розбуджує  МК  той  відсилає  дані  і  знов спати.
  тому   вибирати  треба  те  що  простіше програмуєтся   і  де  все  на  борту.