41 Востаннє редагувалося ktretyak (20.08.2015 15:04:23)

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Здається, якраз завдяки домінантності латаються слабкі місця обох батьків, тобто таке собі злиття сильніших генів. А коли дитина народжується від близьких родичів, то ефект від такого злиття може не наступити, бо в обох батьків схожі сильні і слабкі гени.

42

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Раз пішла така п'янка, то спитаю у вас, схоже ви в цьому більше розбираєтесь. Щось я пригадую, що здається існують такі гени, які передаються не переважно, а строго від матері до сина, та від батька до дочки. Я правильно це запам'ятав, чи ви про таке не чули?

Такі гени справді існують: йдеться про Y-хромосому (яка є лише в чоловіків і передається лише по батьківській лінії) та мітохондрії (які знаходяться в цитоплазмі за межами ядра й практично відсутні в чоловічих статевих клітинах, тому передаються лише по материнській лінії). Вплив цих генів на фенотип відносно невеликий (все ж, більшість ознак кодується аутосомами (звичайними парними хромосомами), які передаються по обох лініях), але дозволяє відстежити прямих предків по батьківській та материнській лінії, оскільки ці хромосоми непарні, а тому не перемішуються (як це відбувається в випадку аутосом та X-хромосом жінки). Поняття «гаплогрупи» стосується саме мітохондріальної РНК та Y-хромосоми.

43 Востаннє редагувалося P.Y. (20.08.2015 16:20:45)

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

ktretyak написав:

Здається, якраз завдяки домінантності латаються слабкі місця обох батьків, тобто таке собі злиття сильніших генів. А коли дитина народжується від близьких родичів, то ефект від такого злиття може не наступити, бо в обох батьків схожі сильні і слабкі гени.

Саме так. У такої дитини буде більше збігів пар рецесивних («слабких») генів, які можуть проявити себе лише в парі з таким же геном, інакше такі гени сплять. Якщо точніше, рецесивний ген необов'язково має шкідливий ефект (це може бути й щось нейтральне чи навіть корисне), але гени, які мають шкідливий ефект, здебільшого є рецесивними (бо домінантний летальний ген, виникнувши при мутації, просто вбив би свого першого носія й не поширився б далі, а рецесивний має шанси непомітно поширюватись і вбивати лише частину популяції, продовжуючи жити в решті носіїв).

44

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

А давайте хтось це все перенесе в окрему тему? Бо я би наприклад і про епігенетику поговорив.

45

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

quez написав:
koala написав:

13 розділ, ген t в мишей, який дає 90% нащадків з геном t в гетерозиготному стані і вбиває особину в гомозиготному. Я про перший ефект - цілком можливо, що значна кількість наших генів саме така, просто ми альтернативних вже не застали.

Наскільки я пам'ятаю, нам саме цим пояснювали заборону на шлюби між близькими родичами: велика небезпека нарватись на такий ген. Ну або я все переплутав.

Наскільки я можу зрозуміти, мишиний ген t — надто екзотичний приклад летального гена (будучи не рецесивним, а здатним до проміжного успадкування, він якимось чином ще й зменшує кількість нащадків без цього гена).

46

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

P.Y. написав:

Раз пішла така п'янка, то спитаю у вас, схоже ви в цьому більше розбираєтесь. Щось я пригадую, що здається існують такі гени, які передаються не переважно, а строго від матері до сина, та від батька до дочки. Я правильно це запам'ятав, чи ви про таке не чули?

Такі гени справді існують: йдеться про Y-хромосому (яка є лише в чоловіків і передається лише по батьківській лінії) та мітохондрії (які знаходяться в цитоплазмі за межами ядра й практично відсутні в чоловічих статевих клітинах, тому передаються лише по материнській лінії). Вплив цих генів на фенотип відносно невеликий (все ж, більшість ознак кодується аутосомами (звичайними парними хромосомами), які передаються по обох лініях), але дозволяє відстежити прямих предків по батьківській та материнській лінії, оскільки ці хромосоми непарні, а тому не перемішуються (як це відбувається в випадку аутосом та X-хромосом жінки). Поняття «гаплогрупи» стосується саме мітохондріальної РНК та Y-хромосоми.

Можливо ви випустили це з уваги, або я щось не зрозумів - я питав про передачу генів строго від батька до дочки (а не до сина), та від матері до сина (а не до дочки).

47

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

ktretyak написав:

Можливо ви випустили це з уваги, або я щось не зрозумів - я питав про передачу генів строго від батька до дочки (а не до сина), та від матері до сина (а не до дочки).

Від батька до дочки передаються суто гени Х хромосоми його матері. Відповідно якщо в його Y хромосомі щось було, то воно не передастся. І відповідно вона не зможе передати їх своєму синові.

48

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

ktretyak написав:

Раз пішла така п'янка, то спитаю у вас, схоже ви в цьому більше розбираєтесь. Щось я пригадую, що здається існують такі гени, які передаються не переважно, а строго від матері до сина, та від батька до дочки. Я правильно це запам'ятав, чи ви про таке не чули?

Навпаки. Гени, розташовані в Y-хромосомі, передаються виключно від батька до сина, бо саме Y-хромосома визначає чоловічу стать.

quez написав:

Наскільки я пам'ятаю, нам саме цим пояснювали заборону на шлюби між близькими родичами: велика небезпека нарватись на такий ген. Ну або я все переплутав.

Так і є. От тільки цей ген t мишей ще й вбиває свого домінантного візаві.

49

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

пане koala, є галузь науки де ви чогось не знаєте? Ви коли вчилися в школі обожнювали всі предмети і весь свій вільний час проводили читаючи матеріал наперед?

50

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

koala написав:

Навпаки. Гени, розташовані в Y-хромосомі, передаються виключно від батька до сина, бо саме Y-хромосома визначає чоловічу стать.

Та про XY-хромосоми я знаю, що вони визначають чоловічу стать, а XX - жіночу...

51

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Joker написав:

пане koala, є галузь науки де ви чогось не знаєте? Ви коли вчилися в школі обожнювали всі предмети і весь свій вільний час проводили читаючи матеріал наперед?

Було таке :) Хоча географію не дуже любив, а фізика зазвичай доходила десь за рік-два після проходження теми.

52

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

а фізика зазвичай доходила десь за рік-два після проходження теми.

Це як? Ви потім самі проходили ще раз те, чого не зрозуміли два роки тому в школі?

53

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Joker написав:

а фізика зазвичай доходила десь за рік-два після проходження теми.

Це як? Ви потім самі проходили ще раз те, чого не зрозуміли два роки тому в школі?

Ви так кажете, ніби це щось погане.

54

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

koala написав:
Joker написав:

а фізика зазвичай доходила десь за рік-два після проходження теми.

Це як? Ви потім самі проходили ще раз те, чого не зрозуміли два роки тому в школі?

Ви так кажете, ніби це щось погане.

Я так кажу ніби це близьке до магії. Де ви взяли стільки часу, може маєте машину часу?

Зараз весь мій час: Алгебра, геометрія, українська мова, українська література, англійська мова, фізика, програмування. І мені його бракує. Не дивлюся ТБ (тільки коли снідаю), не сиджу в соц мережах (не більше 15 хв) і взагалі не займаюся нічим зайвим і безкорисливим. І мені бракує часу.

Як у вас це получалося весь час? Як же друзі, футбол ...

55 Востаннє редагувалося ktretyak (20.08.2015 22:22:26)

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Ось, здається знайшов, хоча лише на половину правильно запам'ятав:

Отец всегда передает свою Х-хромосому дочери, а Y-хромосому – сыну. Мать передает Х-хромосому или сыну, или дочери.
Признаки, развитие которых определяется генами, расположенными в негомологичных участках Y-хромосомы, всегда встречаются у мужчин и никогда не встречаются у женщин.

А ось ще схоже:

Дочь наследует две X-хромосомы: одну – от матери, а другую – от отца. Сын же имеет только одну X-хромосому – от матери; от отца же он получает Y-хромосому. Поэтому отец передает гены, имеющиеся в его X-хромосоме, только своей дочери, сын же их получить не может. Поскольку X-хромосома более «богата» генами по сравнению с Y-хромосомой, то в этом смысле дочь генетически более схожа с отцом, чем сын; сын же более схож с матерью, чем с отцом.

56

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Пане Joker, ви відмінник?

57

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Можливо ви випустили це з уваги, або я щось не зрозумів - я питав про передачу генів строго від батька до дочки (а не до сина), та від матері до сина (а не до дочки).

Про X та Y хромосоми вже написали. Що ж сосується мітохондріального геному, він передається від матері нащадкам обох ста́тей, батько ж його не передає далі нікому.

Від батька до дочки передаються суто гени Х хромосоми його матері.

Причому, оскільки цих Х-хромосом у матері дві, перш ніж передатися нащадкам, вони піддаються кросинговеру (тобто, міняються між собою шматками коду), після чого одна з цих перетасованих хромосом викидається. Іншими словами, Х-хромосома чоловіка (та його дочок) не ідентична жодній з Х-хромосом його матері, хоча Х-хромосома чоловіка й одна з Х-хромосом його дочки повністю збігаються.

Подякували: koala1

58 Востаннє редагувалося ktretyak (20.08.2015 22:39:54)

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Таким чином, виходить що Х-хромосома передається виключно від матері до сина, а чоловіча Х-хромосома завжди передається виключно дочці.

О, дійшло нарешті. =)

Уточнення:
У сина Х-хромосома зажди буде від матері, а батько завжди передає свою Х-хромосому дочці.

59

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

Таким чином, виходить що Х-хромосома передається виключно від матері до сина

Чому виключно? Від матері до дочки вона теж передається (з тим же зауваженням про кросинговер). У жінок дві Х-хромосоми: від батька й від матері.

60

Re: Корпускулярно-хвильовий дуалізм і інші шкідливі шкільні меми

P.Y. написав:

Таким чином, виходить що Х-хромосома передається виключно від матері до сина

Чому виключно? Від матері до дочки вона теж передається (з тим же зауваженням про кросинговер). У жінок дві Х-хромосоми: від батька й від матері.

Та я сам заплутався, але зараз виправився (але вже не впевнений що це не теж саме, що казали раніше, але іншими словами)

У сина Х-хромосома зажди буде від матері, а батько завжди передає свою Х-хромосому дочці.