21

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Esforeal написав:
P.Y. написав:
True Grammar Nazi
Грінченко написав:

Скучний, -а, -е. Скучный.
http://hrinchenko.com/slovar/znachenie- … show_point

Словник української мови в 11 томах написав:

СКУЧНИ́Й, а, е.

1. Який відчуває нудьгу; невеселий. Чарівник сидить у березняку на траві сумний і скучний (Степан Васильченко, II, 1959, 55);
//  Який виражає нудьгу. Обличчя в Ліщини охмурніло, стало скучне (Степан Васильченко, II, 1959, 151);
//  у знач. ім. скучний, ного, чол.; скучна, ної, жін. Той, хто відчуває нудьгу. Скучних і нудних на весіллі нема, Та їх взагалі нам не треба (Сергій Воскрекасенко, З перцем!, 1957, 203).

2. Який викликає нудьгу; нецікавий. Тепер моя нога в «нормальному» стані,.. позволяє писать і навіть скучні книжки читать (Леся Українка, V, 1956, 187); Збори були для мене скучні (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 405);
//  Який не викликає інтересу. — Пане Ястшембський! наші вельможні панни такі манірні, такі тонні та скучні! (Нечуй-Левицький, II, 1956, 63); Бронко на перших порах видався Сташці досить скучним партнером (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 386);
//  Який викликає нудьгу своєю одноманітністю, монотонністю, похмурістю. Раптом.. почався співу вільний, розмірений, скучний (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 131); Вона [картина], безперечно, виграла б при меншому габариті. Тоді не викликали б критичного напряму думки ні зайвина скучного неба, ні настирливість зеленої стіни жита (Олександр Довженко, III, 1960, 104);
//  Позбавлений різноманітності, яскравості, радості. Я маю право на таке [яскраве] життя, як кожна людина, а тим часом мушу скніти й волочити скучне життя без надії на краще (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 435); Відтак попливли дні за днями. Скучні, одноманітні (Гнат Хоткевич, II, 1966, 168).
http://sum.in.ua/s/skuchnyj

Атата

Я не вишкірююсь на кожне слово, що схоже на російське, але якщо є унікальне, чому б його не використовувати. Це все одно що стільниковий зв’язок - можна казати мобільний, і воно більшості зрозуміло, але ж стільниковий - прикольне, своє.

Прихований текст

А до шахмат чому не приколупались? Не перевіряв, але його, мені здається, в словнику немає, хоч слова "шахи" я вживу й не чув ніколи

22

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

quez написав:
Прихований текст

А до шахмат чому не приколупались? Не перевіряв, але його, мені здається, в словнику немає, хоч слова "шахи" я вживу й не чув ніколи

Я не волшебник, я только учусь

Тому що й я не ідеальний  *PARDON*

23

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Прихований текст

Шахматів у двох процитованих вище словниках справді нема. Втім, у Грінченка нема й шахів.

24

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Так званий "русский язык" не стидається запозичати такі слова як "январь, февраль, март..." та "малевать, хата..." у інших мов, видаючи їх за свої власні слова, та називаючи результати такого запозичення як "великий и могучий русский язык".

Тому нам можна менше паритись в цьому плані, не обмежуючись відомими словниками.

Наші предки раніше вміли лише "гукати", але ж розвинули свою мову до теперішнього стану. У нас є право додавати нові слова, які пояснюють/позначають сучасні поняття, яких ще немає у нашій мові.

Подякували: leofun011

25

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

ktretyak написав:

Так званий "русский язык" не стидається запозичати такі слова як "январь, февраль, март..." та "малевать, хата..." у інших мов, видаючи їх за свої власні слова, та називаючи результати такого запозичення як "великий и могучий русский язык".

Тому нам можна менше паритись в цьому плані, не обмежуючись відомими словниками.

Наші предки раніше вміли лише "гукати", але ж розвинули свою мову до теперішнього стану. У нас є право додавати нові слова, які пояснюють/позначають сучасні поняття, яких ще немає у нашій мові.

Тоді цих слів це точно не стосується. Вони в мові є (я маю на увазі "нудно").
Ну і - рівнятися на те, шо робить східний сусід - то якось дико.

26 Востаннє редагувалося VaultDweller (29.03.2016 20:17:39)

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Не знаю як можна було не зустріти "шахи"?? Я прожив тільки третину життя в Україні і ні разу не чув, щоб носії мови казали "шахмати". А ось недавно почув від молоді 20-25 років, причому не просто, а україномовних галичан..
Щодо наведених словників, то неодноразово бачив критику СУМ від професійних перекладачів, та й сам натрапляв на відверті ляпи онлайн версії (не в курсі чи є паперова). Так само й про Грінченка, ті ж перекладачі критикували його за багато русизмів, пояснюючи це російськомовністю самого автора, позаяк українську він чув в основному від прислуги.
Вобчєм, нема пророка в нашій вітчизні..

П.С.: Кажуть, що r2u.org.ua більш-менш і розвивається. Але ж вони восновному не є першоджерелом.

П.П.С.: quez, ви зі Січеслава, чи що то за Йєрусалим?)

27

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Не знаю як можна було не зустріти "шахи"?? Я прожив тільки третину життя в Україні і ні разу не чув, щоб носії мови казали "шахмати".

В українській мові мого дитинства звучало переважно «шахмати», у мові книжок — лише «шахи».

Щодо наведених словників, то неодноразово бачив критику СУМ від професійних перекладачів, та й сам натрапляв на відверті ляпи онлайн версії (не в курсі чи є паперова).

Ви про який саме СУМ (їх існує декілька)? Конткретно в цій онлайн-версії є можливість дивитися також скани оригінальних сторінок, якщо маєте сумнів у точності розпізнаного тексту.

28

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Щодо русизмів. Згоден із твердженням, що ні скучний/скучно, ні шахмати, ні багато інших слів не сприймаються в контексті сучасної літературної мови як нормативні (і в словникові їх було б варто згадати з приміткою «розмовне» чи «застаріле»). Проте, в українській мові такі слова є, якщо навіть класики їх не цуралися. «Такого слова в українській мові нема» — фраза, яку часто доводиться чути, але вона часто свідчить не про неіснування такого слова, а про низьку кваліфікацію мовного фахівця — адже не знати слово простіше, ніж знати. Коли під гаслами боротьби за чистоту мови топлять її синонімічне багатство, це нічим не краще, ніж повномасштабна заміна всіх питомих українських слів русизмами.

Подякували: 0xDADA11C7, quez2

29

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Щоб уточнити, я не й казав, що слова скучно немає) а от новотвір шахмати, я не приймаю і все тут)

30

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

VaultDweller написав:

Не знаю як можна було не зустріти "шахи"?? Я прожив тільки третину життя в Україні і ні разу не чув, щоб носії мови казали "шахмати". А ось недавно почув від молоді 20-25 років, причому не просто, а україномовних галичан..
Щодо наведених словників, то неодноразово бачив критику СУМ від професійних перекладачів, та й сам натрапляв на відверті ляпи онлайн версії (не в курсі чи є паперова). Так само й про Грінченка, ті ж перекладачі критикували його за багато русизмів, пояснюючи це російськомовністю самого автора, позаяк українську він чув в основному від прислуги.
Вобчєм, нема пророка в нашій вітчизні..

П.С.: Кажуть, що r2u.org.ua більш-менш і розвивається. Але ж вони восновному не є першоджерелом.

П.П.С.: quez, ви зі Січеслава, чи що то за Йєрусалим?)

Нє, я зараз живу у цьому Єрусалимі: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0 … 0%B8%D0%BC . А взагалі я з Вінничини.

31

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

В шахах є таке поняття як "шах і мат", тому я не бачу причин чому оминати назву шахмати, це просто ще один синонім.

32

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Так про що там говорили перед грамарофтопом?

33 Востаннє редагувалося P.Y. (30.03.2016 00:47:59)

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

ще грамарофтоп
Esforeal написав:
ktretyak написав:

Так званий "русский язык" не стидається запозичати такі слова як "январь, февраль, март..." та "малевать, хата..." у інших мов, видаючи їх за свої власні слова, та називаючи результати такого запозичення як "великий и могучий русский язык".

Тому нам можна менше паритись в цьому плані, не обмежуючись відомими словниками.

Наші предки раніше вміли лише "гукати", але ж розвинули свою мову до теперішнього стану. У нас є право додавати нові слова, які пояснюють/позначають сучасні поняття, яких ще немає у нашій мові.

Тоді цих слів це точно не стосується. Вони в мові є (я маю на увазі "нудно").
Ну і - рівнятися на те, шо робить східний сусід - то якось дико.

Чому зразу рівнятися? Українське «скучни́й» і російське «ску́чный» відрязняються, як мінімум, наголосом, що свідчить про їх незалежний розвиток якийсь час в обох мовах.

34

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

P.Y. написав:
ще грамарофтоп

Чому зразу рівнятися? Українське «скучни́й» і російське «ску́чный» відрязняються, як мінімум, наголосом, що свідчить про їх незалежний розвиток якийсь час в обох мовах.

Оце так наголос

Я таких наголосів ще не бачив, джерело вашої впевненості є чи ви самі такий дикий наголос придумали?

35

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Esforeal написав:
P.Y. написав:
ще грамарофтоп

Чому зразу рівнятися? Українське «скучни́й» і російське «ску́чный» відрязняються, як мінімум, наголосом, що свідчить про їх незалежний розвиток якийсь час в обох мовах.

Оце так наголос

Я таких наголосів ще не бачив, джерело вашої впевненості є чи ви самі такий дикий наголос придумали?

У тих же словниках:
http://sum.in.ua/p/9/339/1
http://kovpack.com/book/hrinchenko_dict … ge0147.jpg

Подякували: Tenevyk1

36

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

P.Y. написав:

У тих же словниках:
http://sum.in.ua/p/9/339/1
http://kovpack.com/book/hrinchenko_dict … ge0147.jpg

Цікаво, але IMHO нудний краще. Якось воно милозвучніше, як на мене.

37

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

В принципі, в сучасній літ. мові цілковито панує «нудний», але, як на мене, воно викликає небажані асоціації з нудотою й блюванням.

38

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

P.Y. написав:

В принципі, в сучасній літ. мові цілковито панує «нудний», але, як на мене, воно викликає небажані асоціації з нудотою й блюванням.

В розмовній російській також іноді можна почути "ну не тошни".

39 Востаннє редагувалося P.Y. (31.03.2016 01:00:03)

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

Esforeal написав:
P.Y. написав:

В принципі, в сучасній літ. мові цілковито панує «нудний», але, як на мене, воно викликає небажані асоціації з нудотою й блюванням.

В розмовній російській також іноді можна почути "ну не тошни".

В цьому випадку я б точно не радив рівнятися на москалів :)

З такою негативною експресією це наче свердлиш зуби перфоратором: результат одразу помітний, але точність втрачається. Завжди краще мати запасний варіант без надмірних емоцій. А не цілеспрямовано обмежувати свої мовні засоби тільки через наявність схожого слова в іншій мові.

До речі, цікаво: «нудный» у російській також є, а замість «нудоти» — лише «тошнота», тому «нудный» не має тих невдалих співзвучностей, що в українській...

40

Re: Скучно? Можна ж пограти в шахи онлайн!

І задачки для тренування афігенні, оце - справді класний сайт для програмістів! І все це безкоштовно, навіть без реклами. Ось де не гріх вбити пару трійку годин, замість того, щоб читати вату на якомусь там ДОУ про "куда бы свалить" і "как бы не платить налоги" і т.д.

Подякували: leofun01, 221VOLT2