На початку 1990-х випускника середньої школи Авішая Абрау, як і більшість його однолітків, призвали на строкову службу в Армію оборони Ізраїлю. Абрау зарахували до відомства, про яке забороняли розповідати навіть батькам – підрозділ кібербезпеки й електронної розвідки з позначенням 8200.
«Я знаю приблизно сотню хлопців-товаришів по службі, які створили стартапи і продали їх за великі гроші, – розповідає Абрау. – У нас працювала група з 10 осіб, що сиділи пліч-о-пліч в одному приміщенні. Тепер я називаю його «чарівною кімнатою» – всі ці люди заснували компанію з капіталізацією в середньому по $0,5 млрд». Свій хід зробив і сам Абрау – капіталізація Wix досягла $1 млрд.
Ще один колишній співробітник Підрозділу 8200 – 31-річний Рон Рейтер, чий стартап нещодавно придбала корпорація Oracle за $50 млн. Рейтер належить до молодшого покоління кіберрозвідників, але розповідає приблизно ту ж історію: «У мене в Підрозділі 8200 було двоє сусідів у кімнаті. Один продав стартап корпорації Apple за $300 млн або приблизно стільки. За компанію іншого товариша по службі Cisco виклала $500 млн».
Про імідж Ізраїлю як «нації стартапів» багато писали. Країна, де проживає менше людей, ніж у Нью-Йорку, за кількістю компаній, що котируються нависокотехнологічній біржі NASDAQ, поступається лише США та Китаю. В Ізраїлі більше венчурних інвестицій, стартапів, вчених і IT-фахівців на душу населення, ніж будь-де на планеті. Як державі вдалося досягти настільки неймовірних цифр? Зрозуміти це допоможе історія підрозділу 8200. Точну інформацію про його чисельність ніколи не публікували, але, за оцінками Forbes, у ньому служать 5000 осіб. Їхнє завдання – розробляти новітні технології, часто в ситуаціях, пов’язаних із ризиком для життя. І при цьому співробітників на диво мало інструктують.
Ця подія стала початком до «перезавантаження» відомства електронної розвідки. Відтоді підрозділ носить позначення 8200. Жоден його відділ не знає, що робить сусідній. Кожна команда – стартап, який значною мірою діє самостійно.
Що важливіше, ізраїльська влада зрозуміла, що залежати від чужих технологій, переважно американських, – занадто великий ризик. Так Підрозділ 8200 перетворився на загальнонаціональний центр досліджень і розробок. Він стрімко нарощував штат, а з початком інтернет-ери – і географію розвідувальних операцій. Робота розвідслужби «Моссад» обросла легендами, але Підрозділ 8200 постачає Ізраїлю 90% інформації. «Не було жодної великої операції «Моссада» або якогось іншого розвідувального відомства, у якому не брали б участі 8200-й», – стверджує Яїр Коен, який відслужив у кіберрозвідці 33 роки, а з 2001-го до 2005-го очолював її.
«Гарвардська школа бізнесу розробила чудову процедуру добору студентів. Але в їх число потрапляють лише ті, хто подав заяви. Підрозділ 8200 може відібрати 1% найкращих з 1% найкращих у країні», – розповідає 40-річна Інбал Аріелі, яка служила в Підрозділі 8200 наприкінці 1990-х, а у віці 22 років керувала факультетом у школі підготовки офіцерів кіберрозвідки.