Тоді як з вільними/піратськими книгами можна не обмежувати себе ні в чому. І якщо, наприклад, українською я читатиму виключно куповані книжки, а російською — спірачені, то вгадайте, яких книжок я прочитаю більше?
Так мова ж була не про це, а про те, що той, хто готовий заплатити за книгу, не буде за неї платити, бо вона є у вільному доступі. Мова ж не йшла про кількість книжок, котрі можна прочитати.
Метафора з крадіжкою тут узагалі нічого не пояснює. Бо піратська копія є не втраченим екземпляром (збиток від втрати якого дорівнює лише його вартості, і такій крадіжці простіше запобігти), а прямим конкурентом тієї ж книги, яку продає видавництво.
Я так і знав, що ви про це напишете. Піратська копія так само завдає збитків, як і вкрадена одиниця фізичного товару. Так, багато з тих, хто користується піратським контентом не купив би його, але є й ті, котрі купили б його. Уявімо що завтра всі піратські копії Win перестають працювати, як ви думаєте, чи всі у кого вони були встановлені перейдуть на інші ОС чи частина з них все таки купить собі ліцензійну копію Win?
Закладаючи збиток від піратів та конкурентів у ціну, видавець робить свою книгу менш конкурентоздатною, що ще більше посилює конкурентів, і далі по колу. Іншими словами, ця модель життєздатна лише там, де життєздатних конкурентів обмаль. І вже точно не можна приставити охорону до кожної легально придбаної книжки, щоб її бува не «вкрали».
У книгах конкуренції майже немає, бо видавництвом є монополістом на видання конкретного твору, виключенням може бути лише видання іншою мовою та твори на котрі сплило авторське право. З книгами інша проблема, бо паперові книги друкуються наперед, тобто видавництво платить гроші одразу за весь тираж, тож їм потрібно чим скоріш відбити ці гроші, поки не з'явились піратські копії, котрі можуть суттєво знизити рівень продажів. Все таки це в першу чергу бізнес, а бізнес створюють для того, щоб заробляти гроші.
До чого я веду: піратська копія — це не вкрадена фізична книга, а книга-конкурент, з нульовою вартістю та теоретично необмеженою кількістю копій.
Піратська копія це вкрадена інтелектуальна власність. Те, що вона не є фізичним товаром, не означає що вона немає вартості. З таким же успіхом можна прийти до репетитора/лікаря/юриста/т.і. і не заплатити їм, бо вони ж не надали вам ніякого фізичного товару.
А тому слід відповісти на питання, чому читач став би віддавати видавцеві гроші зі своєї кишені, якщо може обійтися без цього.
В розвинутих країнах відповідь на це питання дуже проста - бо тоді він може отримати досить великий штраф.
Але любителів паперу з часом ставатиме все менше, і орієнтуватись виключно на них у далекій перспективі буде неефективно.
Все можливо, але зовсім не факт. Хоча, колись, можливо, і книги як такі зникнуть, бо у людей банально не буде так багато часу, щоб читати)
Ще є такий варіант, як продаж електронних копій — але якщо я, наприклад, дам почитати таку придбану копію своєму другові, не стерши свій екземпляр копії зі свого диску, чи не буде це вже піратством?
Можна продати свою б/в копію... декілька разів Насправді це є досить серйозна проблема електронного контенту, але якщо судити логічно, то якщо ви купили 1 копію, то вона й має бути однією копію, бо з таким же успіхом можна відсканувати й паперову версію книги і дарувати її.
Але ж є різниця між твердою та м'якою обкладинкою, а ще колись була популярною публікація твору частинами в періодичному виданні.
Звичайно що є. Але я про те, що "Наш формат" видав цю книгу ще в 2015 році (при чому не одним тиражем), а в кінці 2017 її видало "Фоліо" російською мовою при чому у варіанті однієї книги саме для того, щоб зробити її дешевшою за український варіант. Ви можете сказати, що конкуренція це добре, але це ніяка не конкуренція, а витіснення україномовної книги шляхом демпінгу цін.
Аудіо на різних носіях також має розбіжності в якості, існують поціновувачі вінілу, наприклад, (а ще є радіостанції та живі концерти...)
Існують ще й поціновувачі золотих кабелів по пару десятків тисяч доларів) Але реальність така, що ви не відрізните ріп вінілової платівки у FLAC котрий буде програватись на одному й тому самому обладнанні з CD-диска, касети чи вінілу. Живі концерти це вже зовсім інша річ.
Але хто знає літери, той може читати як з паперу, так і з екрану — попри всі відмінності, електронна книга є варіантом носія тексту, як і паперова книга, сувій пергаменту, глиняні таблички і т.д.
В тому й вся справа, що я отримую одним і той же результат незалежно від того вставлю я касету, диск чи флешку у свою магнітолу - звук буде абсолютно однаковий, бо це лише засоби зберігання інформації. Так само неважливо де буде збережена книжка - на дискеті, диску, флешці чи папері, бо це також буде лише засіб зберігання, а от звідки я її буду читати - от це вже важливо. З ПК читати мені не зручно, з телефону/планшету краще, але все одно очі швидко втомлюються, e-ink вже набагато краще, але паперова книжка самий зручний спосіб і поки кращого нічого не винайдуть, то мій вибір за паперовими книгами.
Бо сама модель оплати за копію неефективна, гіганти тримаються лише за рахунок того, що вони гіганти (та й то, поступово відмовляються від такої схеми продажу).
Звісно що не ефективна, продав одну копію і далі людина може роками нею користуватись, куди вигідніше продавати час користування за передплатою.
Ви хочете, щоб українська книга, дотримуючись цієї ж моделі оплати, лишалась життєздатною? Тоді ви хочете забагато.
Справа в тому, що українська книга багато років була мертвою і саме зараз почала оживати, саме за цієї моделі оплати. Для іншої моделі українці поки що не готові, хоча, коли українців почнуть штрафувати на п'ятизначні суми за використання піратського контенту, можливо тоді й модель оплати поміняється.
Це і є оте зростання прибутку «Нашого формату» та інших видавництв, що друкують українською.
Так це зростання саме за рахунок тих, хто ці книжки купує, а не тих, хто завантажує їх безкоштовно. Як би не було тих, хто ці книжки купує, то й книжок тих не було б. Як думаєте, багато тих, хто завантажило піратські копії книжок "Нашого формату" скинули їм хоч декілька гривень як вдячність за змогу читати українською?