pluszz написав:Засмоктала мене ваша веб археологія що найменше години на дві.
Йой, не кажіть. Я вчора сканував лінки з dmoz'у 2000 аж до 4 ранку. Зате й познаходив багато цікавезного й старезного. Передусім звісно зазначена вами Брама, яка вивела на справжні раритети. Там є комп'ютерні статті за 1995, ото я кайфонув!
Дякую за лінки! Все прогляну.
Думаю, на цих вихідних значущі сайти додам до сторінки й утворю структуру.
Якщо не секрет як ви збираєтесь в кінці організувати свою колекцію?
Звісно не секрет. Поки що в чернетці лінки категоризую за тематикою (Гумор, Спорт тощо) — просто суцільний текст з підзагаловками.
Передусім мене цікавлять перші сайти в своєму роді. Скажімо, сайт «Волейбол на Волині» поки що найстаріший зі знайденого в категорії Спорт, сер. 1998 (перегнав навіть сайт Динамо Київ, кін. 1998); а в Гуморі, гадаю, здивую, бо там найдавніший сайт це справжній раритет від діяспорянина — 1996!
Плюс зважаю ще на значущість. 1990-і — це добре, але якщо перший український кулінарний сайт з 2000 (і веб 1.0) — то чому б не зазначити.
От «по секрету» можу розказати, які маю цілі. Насамперед мені хотілося знайти найперші українські сайти. Бо читав у росіян, що вони першого «цивільного» сайта запустили 1990. Цікаво, коли то в нас було. Вадить тільки, що веб-архів створили лише 1996.
Ще зважаю на глобальні категорії, чи сайт державний, універський, цивільний. Щодо перших двох категорій, я й не сумніваюся, що то найперші сайти. Тому найбільше уваги приділяю саме цивільним.
Маю намір не просто закидати лінки, а робити певний початковий аналіз (це ж археологія, ну!). Помітив, що перші українські цивільні сайти робили діяспоряни. Або комусь з України сайт підняв німецький українець, скажімо. Або волянин з'їздив за обміном до Штатів і ознайомився там з вебом та й створив собі сайта. Отак от. До речі, тому серед українських сайтів багато контенту англійською. Це все дуже цікаво — і можна зібрати певний зліпок епохи.
По-друге, дивлюся, які люди подзвизалися в ранньому УАнеті, наприклад, зазначаю про чувака, який створив першу електронну бібліотеку української поезії 1998 (яку я сам читав ще в 2000-их і пізніше, завжди вважав її найкращою електронною збіркою наших віршів). Ми маємо знати наших першопрохідців.
Журнашлюхи ж про таке не пишуть, їм ліньки й «сложна» проводити такі дослідження. А от якщо дослідження буде готовеньке, то може про ранній укрвеб і його героїв напише якесь еспресо, спираючися на зібрані нами лінки. (Саме нами, бо коли створю структуру, то ласкаво прошу комітити до сторінки прямо на github'і — усіх контриб'юторів, звісно ж, зазначу).
Третє — і останнє. Най-най-старіші й мертві раритети планую відновити по збереженому в веб-архіві. Це має бути не складно, зважаючи, що старі сайти — то просто HTML. Хіба крокозябри застарілих кодувань поправити.