Тема: Чи можна говорити не про програмування?
Щоб не розтягувати цю суперечку по всіх розділах, продовжім її тут.
Існує думка, що на форумі програмістів усі теми мають бути про програмування. З чим я не можу погодитись, та й, власне, не погодився б і засновник цього форуму, від якого нам дісталось кілька розділів, призначених суто для спілкування, та деяка кількість започаткованих ним непрограмістських тем.
Так, я не займаюсь програмуванням професійно, тому не можу сказати як професійний програміст, чи потрібні справжнім програмістам ці всі офтопні теми. Моя думка — це думка людини, що має деякий досвід модерування/адміністрування форумів. І ось що я скажу: будь-який життєздатний форум спеціалістів певної галузі завжди має непрофільні розділи для спілкування на вільні теми, не обмежені спеціалізацією форуму, і відмова від такої практики виглядає як модераторський непрофесіоналізм. Причина: істоти нашого біологічного виду потребують такого спілкування для побудови соціальних зв'язків, що мають принципове значення для збереження форумної спільноти. Якщо, уявімо, форум не має відведеного місця для «просто поспілкуватися», то користувачі все одно шукатимуть місця для вільного спілкування, з можливими наслідками: заофтоплювання тематичних розділів, або ж, навпаки, перехід користувачів на інші ресурси, де спілкування відбувається без обмежень, і згасання активності на спеціалізованому форумі. Так, мені доводилося спостерігати занепад одного мовного форуму, де модератори вирішили суворо заборонити непрофільне спілкування — в результаті чого все спілкування користувачів цього форуму, у т.ч., на лінгвістичні теми, перетекло в скайп-чат, а форумне спілкування виродилося до рідкісних публікацій окремих кваліфікованих користувачів — тобто, увесь форум за активністю нагадував те, що зараз відбувається в підрозділах «Статті» на Реплейсі.
Справді, в природі існують і життєздатні ресурси, де нема нефахового офтопу. Але там зовсім інший алгоритм формування спільноти: замість того, щоб тримати постійну спільноту старих користувачів, що ходять на форум за звичкою, власники сайту вкладаються в просування його у пошуковиках — більшість користувачів приходять зі сторінки пошуку, отримують відповідь і йдуть далі. Та й то, тематичне завуження є проблемою навіть для таких ресурсів — яку вирішують, наприклад, створюючи нові й нові тематичні розділи/піддомени, що ми бачимо на прикладі початково програмістського stackoverflow, який розрісся в цілі хащі непрограмістських дочірніх сайтів. Варіант з дочірніми сайтами може працювати на сайтах з високою відвідуваністю, але ми говоримо про український форум, де відвідуваність низька/середня — користувачі не пишуть за день більше, ніж може прочитати одна людина за цей же час, і розведення їх по окремих сайтах знизить цю активність ще більше; крім того, потрібна спільна реєстрація користувачів для всіх дочірніх сайтів, що технічно більш складно.
З іншого боку, розростання непофільних розділів є явищем закономірним, і це варто теж якось обмежувати. З моєї точки зору, для цього достатньо звести всі непрофільні теми до одного-двох розділів і не поглиблювати їх структуру (хоча також існують і приклади форумів, активність на яких намагаються підвищити за рахунок нетематичних розділів, розширюючи їх структуру). Також, мабуть, варто позбутися дублюючих розділів (різниця між розділами «Обговорення» та «Інше» завжди була нечіткою). Також проблемою є конфліктогенні теми назразок політики — їх теж було б варто обмежити, якби тільки ми не були в ситуації, коли «політика зайнялася нами». Можливо, все колополітичне варто перенести в «Тільки для зареєстрованих» і закривати при перших ознаках переходу обговорення в срач. З іншого боку, не бачу причин заганяти в гето, наприклад, музику — її місце в розважальному розділі. Якщо вам на роботі забороняють писати код, паралельно слухаючи музику, то чи не варто з такої роботи звільнитись?
Потім, що слід вважати профільним, а що непрофільним для форуму програмістів? Математика й електроніка традиційно вважаються дотичними до програмування. Але сфера застосування комп'ютерних програм у наш час достатньо широка, і, наприклад, для програміста, що пише бухгалтерські програми, дотичною галуззю буде бухгалтерська справа, для програміста, що пише програми для роботи з людською мовою, дотичною галуззю буде мовознавство, і т.д. Тобто, завужуючи тематику форуму програмістів до виключно програмування, ми зробимо його неефективним для значної частини програмістів. Логічніше було б якраз розвивати активність у тих напрямках, які потенційно можуть бути корисними програмістам, що займаються тією чи іншою прикладною задачею. Теоретично, навіть тема «як познайомитися з дівчиною» може нести інформацію, корисну для програмістів-розробників онлайн-служби знайомств, і для чогось подібного теж можна підшукати місце на форумі.