41

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

dot написав:

Ја ɴавѣть так ɴапншꙋ, бꙋлѡ шчє вѡɴнкаɴьє:

  • Таких кораблем заїхали до Ґімлї і мої батьки … Мої покійнї батько, тодї ще самотнї, були провідником цього транспорту, за яким їхали зі своїми родичами і мої мама, тодї ще молода дївчина … Мої батько були будївничим майстром ще в Копичинцях, а цей фах вони перебрали від свого батька.

  • Батько були иншої думки … Не памʼятаю, щоб батько були пригнїченими чи навіть похмурі, хоч життя було не з легких.

  • Покійний мій батько були пообіцяли кількасот карбованцїв.

Так, це частина того ж явища. При звертанні — «ви», в третій особі — «вони».
(Тоді як сучасні норми ввічливості обмежуються лише «ви» при звертанні).

42

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

P.Y. написав:
dot написав:

Ја ɴавѣть так ɴапншꙋ, бꙋлѡ шчє вѡɴнкаɴьє:

  • Таких кораблем заїхали до Ґімлї і мої батьки … Мої покійнї батько, тодї ще самотнї, були провідником цього транспорту, за яким їхали зі своїми родичами і мої мама, тодї ще молода дївчина … Мої батько були будївничим майстром ще в Копичинцях, а цей фах вони перебрали від свого батька.

  • Батько були иншої думки … Не памʼятаю, щоб батько були пригнїченими чи навіть похмурі, хоч життя було не з легких.

  • Покійний мій батько були пообіцяли кількасот карбованцїв.

Так, це частина того ж явища. При звертанні — «ви», в третій особі — «вони».
(Тоді як сучасні норми ввічливості обмежуються лише «ви» при звертанні).

А можна якось відслідкувати коли таке явище вперше з'явилося?

43

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

dot написав:

А ꙁа ѳємѡјꙋ — мєɴѣ ꙁагалѡм бајдꙋжє јак дѡ мєɴє ꙁвєртајꙋть сьа.

Слѡвѡ «вн» вкаꙁꙋјє ɴа стѡсꙋɴѡк:

  • Рѡ̂вɴьѡвнј, ɴапрнклад статꙋсꙋ.

  • Блнꙁкѡ̂стьн.

Јакшчѡ ꙁвєрɴꙋтн сьа ɴа «тн», тѡ [ɴєѡбѡвјаꙁкѡвѡ]:

  • Вкаꙁꙋјєш ɴа ѡдɴѡрѡ̂вɴѡ̂сть абѡ спѡ̂вбєсѣдɴнк јє ɴнꙁшє.

  • Мајєтє јакꙋсь спѡ̂льɴѡ̂сть, шчѡ ɴє ꙁавшє хѡчнш матн.

Прихований текст

Схоже, що хвороба прогресує.
Дисграфія.. але що стало її каталізатором, питання риторичне.

Подякували: wander, fed_lviv, 221VOLT3

44

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

Також стосовно цієї теми цікавить ще одне питання. А от коли ви були дітьми, до вас як зверталися на "ти" чи на "ви"?
Якщо на "ти", то це якось вас обурювало?

45

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

З батьками на "ти".
З незнайомими людьми на "ви" (звичка і етикет), але не проти "ти".
Коли був дитиною, звертались на "ти", не обурювало.

Подякували: 221VOLT1

46

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

/KIT\ написав:

З батьками на "ти".
З незнайомими людьми на "ви" (звичка і етикет), але не проти "ти".
Коли був дитиною, звертались на "ти", не обурювало.

Дякую за відповідь, а якби до вас звернулися на ти?

47 Востаннє редагувалося /KIT\ (19.02.2020 16:30:46)

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

wander написав:
/KIT\ написав:

З батьками на "ти".
З незнайомими людьми на "ви" (звичка і етикет), але не проти "ти".
Коли був дитиною, звертались на "ти", не обурювало.

Дякую за відповідь, а якби до вас звернулися на ти?

Залежить від співрозмовника. Якщо на "ти" звертається незнайома людина, то я до неї теж на "ти". А так то неприємно, коли "ви" кажеш, а тобі у відповідь "ти" - контраст виходить.

Подякували: wander1

48

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

P.Y. написав:

Якщо інтернетний образ людини виходить кращим, ніж реальний, то в чому сенс прагнути бути в інеті таким же ніким, як у реалі, а не навпаки?

А не краще "прокачувати" РЕАЛЬНІСТЬ, а не займатися самообманом у віртуальному світі? Та й цікаво звучить - "прагнути бути в інеті таким же ніким", чому не розглядати - "прагнути бути в реальності нормальним"?

P.Y. написав:

Інша річ, у реалі це складно

В реалі все складно :) Навчання, лікування, відносини, робота, виховання,... Але це все ж таки реальність, а не кількість лайків в інстаграмі та інші рейтинги на інших ресурсах.

P.Y. написав:

Інтернетна анонімність знімає певні психологічні бар'єри...
Якщо на форуми та соцмережі люди ходять виключно для взаємодії з іншими людьми, то, очевидно, їм теж буде незручно показувати свої недоліки. Тому замість прищавого обличчя — симпатична аватарка, замість демонстрації видимих у реалі недоліків — спроба показати свої приховані переваги.

Так я не агітую знімати ширму анонімності. Не кажу, що людина при першому повідомленні на будь-якому інтернет ресурсі має описувати всі свої мінуси і тд.
Мене веселить зовсім інше - купа лайливих висловлювань, на адресу іншої людини, хоч в реальному житті, невідомо чи дана особа в голос наважилася б сказати "просте слово" - "дурень" своєму співрозмовнику в очі, "супер поради", при цьому особа яка їх рекомендує сама в реальному житті їх не реалізовує,... Мені це все інколи нагадує як я з донькою бавлюся в хованки. Вона ховається під ковдрою і починає розповідати, що її тут нема, мені звісно від цього стає смішно. Ну і звісно мені в це слід вірити :) Але це ж дитина, інша справа дорослі люди, які чомусь хочуть мати умовну повагу в умовному світі, замість того аби перейматися реальністю.. :(

P.Y. написав:

Всі ми люди закомплексовані — що поганого в тому, щоб на якийсь час позбутися цієї вади?

Нічого поганого. Інша справа не залишатися у віртуальному світі.

P.Y. написав:

Потім, фактор публічності. У себе вдома людина...

Ну це вже "проблеми" реального світу, тобто певні принципи. Сюди ж якраз і відноситься дана тема - "ти" vs "ви"

49

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

1) Інші думки відсутні;
2) До { мене | батьків } на "ти". На { роботі | вулиці | форумі } на "ви" за замовчуванням, з додаванням виключень.

Подякували: 221VOLT1

50

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

Можливо викання колись було присутнє в більшій кількості слов'янських мов. Поляки не викають вони звертаються через пан/пані, але старші поляки кажуть, що колись у них батькам викали.  Хоча можливо це лише в цій конкретній місцевості, бо тут багато переселенців з України і можливо вони навчилтсь викати від наших прабабусь та прадідусів.

51

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

leofun01 написав:

На { роботі | вулиці | форумі } на "ви" за замовчуванням, з додаванням виключень.

А яких виключень? )
І якщо б до вас звернули на ти, якби ви відреагували?
І https://replace.org.ua/post/137314/#p137314
Дякую за відповіді)

pluszz написав:

Можливо викання колись було присутнє в більшій кількості слов'янських мов. Поляки не викають вони звертаються через пан/пані, але старші поляки кажуть, що колись у них батькам викали.  Хоча можливо це лише в цій конкретній місцевості, бо тут багато переселенців з України і можливо вони навчилтсь викати від наших прабабусь та прадідусів.

Думаєте поляки від нас щось перейняли?
Однак цікаво з чого все почалось, мені здається спочатку була більш лінгвістична основа у вигляді pluralis majestatis у вигляді звертання у множині. Яке проявлялось у вигляді пошани (пошанної множини), а згодом просто злилося у більш "формальне" викання.

52

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

В реалі все складно :) Навчання, лікування, відносини, робота, виховання,... Але це все ж таки реальність, а не кількість лайків в інстаграмі та інші рейтинги на інших ресурсах.

Ну добре, візьмімо такий аналог лайків, як гроші. Щоб просто фізично вижити, людині треба їх не так уже й багато. Решта йде на різні способи демонстрації, що гроші в тебе є — часом не так для інших, як для самого себе. Ті ж схеми мозку, та ж потреба вивищитись за будь-яку ціну.

А не краще "прокачувати" РЕАЛЬНІСТЬ, а не займатися самообманом у віртуальному світі? Та й цікаво звучить - "прагнути бути в інеті таким же ніким", чому не розглядати - "прагнути бути в реальності нормальним"?

Ваше початкове зауваження стосувалося того, що люди в мережі не схожі на себе в реалі. Добре, зробімо їх схожими на реальних — вони будуть ніякими, нецікавими, нікому непотрібними людськими одиницями. Хоча зовні нормальними (те, що ця зовнішня нормальність в реалі — така ж маска, як і інтернетний образ, нас не турбує, як правило). Отже, ви й самі бачите, що це не те, чого б ви хотіли від людей у мережі.
«Прокачувати реальність»? Реальність не розрахована на таку кількість прокачаних людей. Просто тому, що не буває змагання, з якого всі виходять чемпіонами — хтось красуватиметься на п'єдесталі з медалькою, а хтось плентатиметься у хвості, щоб створити для інших масовку. Що нераціонально. А отже, тим, для кого першість у реалі не світить, лишається освоювати нові ніші... Зрештою, декому вдається використати й прокачку в мережі як трамплін для прокачування в реальності.

Мене веселить зовсім інше - купа лайливих висловлювань, на адресу іншої людини, хоч в реальному житті, невідомо чи дана особа в голос наважилася б сказати "просте слово" - "дурень" своєму співрозмовнику в очі,

Думаєте, це продукт інтернету? Згадайте свої шкільні роки, де вас безперестанку принижували нахабніші й сильніші однокласники, абсолютно не анонімні й не віртуальні. (Якщо ні, то, можливо, ви самі були тим, хто принижував інших). Потім ці ж люди з комплексами принижуючих і принижуваних потрапляють у мережу й реалізують ці ж патерни поведінки — хіба що без можливості завдати фізичної шкоди одне одному (що насправді добре, хоча й перешкоджає формуванню стабільної ієрархії, заснованої на фізичній перевазі невеликої кількості агресивних самців, що стоять на її вершині). Інтернет тут — лише збільшувальне скло, що показує нам, наскільки люди навколо нас «нормальні» насправді. І, якщо подумати, чи так це вже погано — якщо якийсь принижений в реалі нікчема відтягуватиметься в мережі, вправляючись у тролингу, а не в тому ж реалі вдома, ризикуючи покалічити чи вбити дружину чи дитину, або просто топлячи свою нікчемність у горілці?

Але це ж дитина, інша справа дорослі люди, які чомусь хочуть мати умовну повагу в умовному світі, замість того аби перейматися реальністю..

Будь-яка повага умовна (ви ж не вважаєте формальну ввічливість у реалі проявами справжньої поваги? Це просто неконфліктна загальноприйнята модель-маска — не більше). І не кожна реальність підлягає виправленню.

53

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

P.Y. написав:

Будь-яка повага умовна (ви ж не вважаєте формальну ввічливість у реалі проявами справжньої поваги? Це просто неконфліктна загальноприйнята модель-маска — не більше). І не кожна реальність підлягає виправленню.

Тут теж цікавий ефект, як людина може вимагати до себе лицемірного звернення, якщо розуміє, що це нічого не значить?
Мені здається, це все одно, що вимагати, щоб жінка в ліжку зображувала пристрасть.
У нормальної людини таке вдавання не викликає ніякої радості.

Подякували: fed_lviv1

54 Востаннє редагувалося wander (20.02.2020 00:06:07)

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

Гм, здається знайшов відповідь на своє питання, стосовно того звідки ростуть ноги.
Як я розумію тягнеться все десь з 16 століття. У 16 столітті території сучасної Західної України належали Польському Королівству. Частина територій якого в свою чергу були колись частиною Священної Римської Імперії, де ми-кати ви-кати якраз і почали, саме щодо правителя імперії. В Європі це швидко поширилося на всіх монархів і верховних служителів церкви. Так що я цілком допускаю, що Польське Королівство як безпосередньо європейська ділянка, з сильним європейським впливом могла спокійно перейняти це. Однак, все це стосується знаті і аристократії.
До речі, також я знаю, що до введення Петром I звернення на Ви як обов'язкової форми звернення до чиновників, в колах аристократії звернення на Ви запозичалося саме з Польщі.
Якщо пов'язувати коріння цього з владою, то pluralis majestatis цілком може бути джерелом цього явища.
У той же час, якщо проводити паралелі з Росією, то на її нинішній території про pluralis majestatis до появи імперіалізму ніхто і не думав.

Також згодом у Польщі виникли свої форми звертання (у тому ж 16 столітті), як от модель поведінки, між батьком і сином. А в таких родинних стосунках була поширеною форма звертання на wy як серед простого люду, так і між дрібною шляхтою.
А звідси вже схоже, ми (українці), це підхопили.

55 Востаннє редагувалося fed_lviv (20.02.2020 00:18:44)

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

P.Y. написав:

Щоб просто фізично вижити, людині треба їх не так уже й багато.

Оу-оу, тут цікавий момент. Я не скажу, що для того аби вижити їх треба багато, але щоб жити нормально - то їх потрібно норм :) Харчі, одяг, комуналка, лікування, навчання дітей (від садочка до ВНЗ), ...

P.Y. написав:

Ваше початкове зауваження стосувалося того, що люди в мережі не схожі на себе в реалі.

Трішки підправлю (заміню) - "не схожі на себе в реалі" -> "намагання видати себе за більш серйозну одиницю" (неважливо в якому питанні - мачо, гангста, інтелектуал і тд.)

P.Y. написав:

Отже, ви й самі бачите, що це не те, чого б ви хотіли від людей у мережі.

Чому ж не те? Питання - відповідь, ніякого пафосу. Мені таке в самий раз.

P.Y. написав:

Реальність не розрахована на таку кількість прокачаних людей. Просто тому, що не буває змагання, з якого всі виходять чемпіонами...

Можливо я невірно висловився. Для мене особисто "прокачування" не означає - когось випередити і показати йому язика. "Прокачування" суто для себе, а не для того аби перед кимось цим хизуватися. Тай взагалі, якщо людина вважає, що в неї й так все норм тоді і "прокачування" не потрібне.
Я це порівнював з тим, що люди, умовні бали собі набивають, в умовному світі аби у віртуалці ліпше почувати себе аніж в реальності. Тому і кажу, що якщо людина відчуває якісь комплекси то хай "прокачується" в реальності, а не займається цим у віртуальному світі. Можливо і перше місце не займе, але все ж підніметься з останнього :)

P.Y. написав:

Думаєте, це продукт інтернету?

Ні

P.Y. написав:

Згадайте свої шкільні роки, де вас безперестанку принижували нахабніші й сильніші однокласники, абсолютно не анонімні й не віртуальні. (Якщо ні, то, можливо, ви самі були тим, хто принижував інших).

Відразу помітний Ваш почерк, чомусь завжди песимізм :) - чи мене ОБРАЖАЛИ, чи я ОБРАЖАВ. Та ні, ніхто мене не ображав, та й я нікого не ображав.

P.Y. написав:

Інтернет тут — лише збільшувальне скло

Цілком згідний. Інша справа, що раніше від таких людей легко було відгородитися (просто з такими не спілкувався відповідно і не помічав їх), то тепер хочеш чи ні, а їх помічаєш все сильніше. Оскільки заходячи на якийсь ресурс ти все одно бачиш/чуєш ці повідомлення :(

Подякували: 221VOLT1

56

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

Не буду писати, що більшу частину XVI століття Україна була не в складі Королівства Польського, а в Литві; просто уточню, що pluralis majestatis - це про королівське "ми" ("ми, Микола Другий, імператор і самодержець всеросійський..."), а не про звернення "ви" до особи: https://en.wikipedia.org/wiki/T%E2%80%93V_distinction

57

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

О то омега. А я думав, думав....

А по темі:
Отче Наш, Ти що є на небесах....

Подякували: plusxx1

58

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

Сказане нижче мабуть слід скерувати до англомовної частини світу, та все ж:

Як взагалі живуть англомовні люди, коли в них є лише слово "you", котре однакове для однини і множини? )

Жартую, звісно. В бізнес-середовищі є набагато витонченіші способи показати свою повагу в мовленні і на письмі. І тут я не про очевидне "sir", бо це в роботі не вживається. Однак поклони типу "would you please check this" чи "do me a favor, please" просто вже стали стандартом. І багато, багато іншого.

Ближче ж до теми - мені байдуже чи до мене на форумі звертаються на "ти" чи на "ви". А от з кумедного згадав, що з одним товаришем ми якось багато років спілкувалися на ви. А ще з моїм бухгалтером в нас вже 5 років спілкування на "ви", хоча ми приблизно одного віку, ну цим ми підкреслюємо ділові стосунки.

59

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

Ми з кумом коли випиваємо понад 300грам на брата переходимо на ви)

Подякували: 221VOLT1

60

Re: «ТИ» чи «ВИ»?

Доречі, а хто вам сказав, що в англійській мові you - це ти і ви? Це виключно - ви. Просто ти практично не вживається. Але всі про нього знають)

Подякували: koala1