Torbins написав:Pascal/Delphi має шанси на ріст лише якщо дозволить писати службові слова будь-якою мовою, а не лише англійською. І після цього повернеться в школи.
Не думаю, що проблема в цьому — сучасні школярі знають англійську краще, ніж покоління, що вчило Pascal y школах 20-30 років тому. І це далеко не COBOL чи SQL, де не просто англійські ключові слова, а імітація цілісного англійського тексту — алголоподібні мови (до яких належить і Pascal) відійшли від цього.
Біда всіх навчальних мов — ставлення до них як до навчальних. Це означає, що потім усе одно доведеться переучуватись. Якщо так, то вадою стають відмінності навчальної мови від професійної. BASIC процвітав, поки мейнстрімом був FORTRAN, але почав втрачати актуальність, коли цю нішу заповнили C/C++. Pascal давав непоганий ґрунт для C, а концепції, прийняті в Delphi, легко переносились у Java. Але коли актуальними стали професійні мови з низьким порогом входження (такі, як JS i Python), потреба в окремій навчальній мові, перевантаженій дидактичністю, поступово відпала.
Виходить, щоб отримати нове життя, паскалеподібні мови, з одного боку, повинні знизити поріг входження, але, з іншого, отримати сферу професійного застосування. Delphi, власне, і було рухом у напрямку до професійної мови — проте, проблемою Delphi була вузькість основної задачі (накидати кнопочок, запустити формочку — лише десктопні GUI, тоді як нові актуальні сфери, такі як веб, опинились поза увагою). Для порівняння, Java, що піднялася на аплетах, потім переорієнтувалась на десктопи, веб-бекенд, мобільний фротнтенд.
Проте, паскалям пощастило більше, ніж бейсікам — у яких мейнстрімним діалектом зробили ООП-монстра, надто важкого для навчальної мови (і несумісного з кодом на старих «дитячих» діалектах), але й недостатньо «професійного» для комерційної розробки. Узагалі, цю мову довго й методично псували, намагаючись надати їй рис «професійних» мов і очистити від «дитячих» рис (назразок GOTO чи суфіксної типізації) — що не зробило її професійною, але легкість входження знизило. Delphi, принаймні, зберігає кодову сумісність з TP, код достатньо легко переноситься між діалектами — загальний процедурний каркас паскалів мало змінився. При цьому, мейнстрімний нині Python на початковому рівні чимось дуже нагадує класичні BASIC-діалекти (хоча, здавалось би...).