leofun01 написав:P.Y. написав:Початково було О у всіх формах... Згодом внаслідок складних фонетичних процесів О .. перейшло в І ..
Добре, нехай ..
Тоді треба уніфікувати правила, і: повернутись до 'о' або повністю перейти до 'і' або (робити як dot) писати через 'ô'.
Так ні, має бути не «скрізь», а саме з чергуванням за відкритим/закритим складом — перехід О в І в відкритому складі українській мові в загальному випадку невластивий (так, є слова, як «кінець» і «місток», де таке О>І в відкритому складі, але це можна пояснити або вирівнюванням за аналогією, або вставних характером наступної голосної — історично там були напівголосні Ъ, Ь, що перейшли, відповідно, в О та Е, тому склад перед ними ніби як і незовсім відкритий), а відсутність переходу О>І зробить мову схожую на будь-яку слов'янську, крім української. «Кіт, кіта» чи «кот, кота» — не українська, має бути лише «кіт, кота».
Позначати І<О як Ô було заведено в максимовичівці та похідних від неї правописах. Найдовше протримались вони на Закарпатті, де перехід О в І зупинився на проміжній стадії (замість І в цьому випадку там звучить щось схоже на німецьке Ü) — там використання Ô, що позначало окремий звук, було більш виправданим. Ще можна згадати Полісся, де перехід О>І теж зупинився на різних проміжних стадіях (ОУ чи УО, У тощо), де використання такого правопису мало б сенс, але він там не поширився. З точки зору покращення сумісності з українськими діалектами, справді мало б сенс використовувати літеру Ô й читати її відповідно до фонетики діалектів — тоді б слово «кіт» писалось би як «кôт», а читати його носії різних діалектів могли б як «кіт», «кüт», «кут» тощо. Це було б цікаво, але масове використання Ô змінило б вигляд українських текстів досить радикально. У своїх рукописних записах я роблю інакше: позначаю таке І як ı̊ (ставлю кружечок замість крапочки) — так воно і візуально зберігає схожість з загальноприйнятим правописом, і дозволяє відрізнити конкретний етимологічний різновид (І<Ѣ, І<Е та інші етимологічні різновиди теж мають свої позначення, побудовані за схожим принципом).