21

Re: Фінляндія

frz написав:

RawonaM

сеніори 4000-5500 (3000-3800 чистими).

Дуже дивно таке читати.

Добре, давайте підійдемо з іншого боку: чи є різниця між програмістом котрий працює на внутрішній ринок від того, котрий працює на ринок США?

З написаного вище я розумію, що максимальна заявлена зарплата 5500 (наскільки я розумію, йдеться про долари США). Отже, якщо в місяці 24 робочих дні і 8 годин щодня, тоді ставка за годину буде ~28,64 (до сплати податків).
Але ж погодинна ставка в Штатах може бути і 60 доларів на годину, і більше. І якщо з країни на зразок України не надто охоче беруть контрактором-ремоутером напряму, то з такої країни як Фінляндія повинно бути без проблем...

Тому я і запитав вище, чи є щось на зразок ФОП - і ви відповіли, що різниця невелика. Чи впевнені, що ви достатньо глибоко дослідили це питання? Так, податки у вас там високі, однак ставлення до контракторів з боку штатівських компаній повинно відрізнятися... Ще подумав, що потенційно можливо таке: через слов'янське ім'я та прізвище компанія зі Штатів може не сприймати вас як фіна, без огляду на всі ваші документи... Тоді запитання - як із цим ситуація в умовних "справжніх" фінів?

І ще - я ні до чого конкретно вас не закликаю, бо якщо вам подобається розмірений робочий день, підходить ваш проект, влаштовує бути працівником на умовній "трудовій книжці" а не як "фоп", то продовжуйте насолоджуватися життям. Лише цікавить інформація і відчуваю що поки що відповідь може бути не повною.

Прихований текст

Та що там говорити, якщо мені тут в Україні пропонували 30 доларів на годину! Я не погодився через те, що це йшлося про reliability engineer на високонавантаженому проекті, я зважив всі за і проти - після чого вирішив, що ну його в пень буквально цілодобово бути відповідальним за доступність сервісу і відповідати на дзвінки (повідомлення в слак) в будь-який час доби... Але так як я тепер знаю де шукати такі зарплати, то зараз опанував створення API і спробую вже з цими додатковими скілами на початку осені отримати такий офер...

Окей, давайте детальніше. Я все писав/пишу в євро (на цей момент десь 1,21 доларів США), ми тут не рахуємо доларами.

Рабочий день у Фінляндії 7,5 годин, у місяці у середньому 21 робочий день, тобто десь 157,5 годин/міс. Якщо рахувати 5500е на місяць, виходить 35€ за годину. Але п'ять тижнів ви не працюєте и отримуете 1,5 зарплатні (тобто десь 8500е за рік), це десь 5е на годину. Скажімо $50/г. Але у вас є всі права робітника (тобто наприклад якщо ви захворіли, то вам платять), вас не можуть звільнити просто так, вам купують телефон і платять за все (грошей не багато, але не треба цим займатися), дають найсучашніше обладнання і у вас є офіс.

Якщо ви отримуєте $60/h з-за кордону, вам треба 1) оформаляти купу паперів, 2) платити бухгалтеру, 3) покупати все за свій рахунок, 4) можливо орендовати приміщення і т.п. Якщо ви захворіли - це за ваш рахунок. Якщо у компанії якась проблема з грошами чи щось там перерахували, то консультантів звільнять одразу. Якщо ви не хворієте і працюєте багато, то може отримаєте на 20% більше, але я не впевнений.

Я питав людей, які перейшли з ФОП назад до работодавця. Що мені казали це 1) немає впевненності, що завтра ще продлять контракт, можуть сказати, що немає грошей и усе. 2) цікавих проєктів одиночним фрілансерам не дають, їх дають лише великим конторам. Добуток десь на 20-30% віще, коли він є, але може бути багато часу між проєктами, коли отримуєш 0,0е :) Тобто резюме було таке: якщо можно попасти у той же проєкт і знаеш, що він буде довгим, тоді краще звичайно ФОПом.

Якось так. Є ще деталі, може потім :) Що скажете, теперь логічніше?

Подякували: leofun01, frz2

22

Re: Фінляндія

(наскільки я розумію, йдеться про долари США)

Чому не євро? (Що, втім, дає порівнювані цифри).

23 Востаннє редагувалося frz (21.02.2021 21:30:01)

Re: Фінляндія

RawonaM
Дякую, тепер зрозуміліше  *THUMBSUP*

Ок, якщо це так загальноприйнято жити у впевненості щодо найближчих декількох місяців (не знаю на скільки саме часу людина захищена при роботі на умовній "трудовій книжці") і за це платити високі податки.

Так до слова, айті в Україні - це переважно фоп. Я не маю точних цифр, щоб сказати наприклад 95%, однак на "трудовій книжці" - це хіба що банки і держустанови, вкрай рідко безпосередні представництва R&D типу Siemens.
В банках можна навчитися, але зарплати для айті там неконкурентні на ринку і затримуватися там нема сенсу. Держустанови - це лютий дрімучий треш загалом, не кажучи вже про мізерну зарплату.
В R&D типу Siemens влаштуватися - це як виграти у лотерею, їхні вакансії не світяться на кожному стовпі; та й насправді невідомо який саме там рівень зарплат, може також задовільняються "стабільністю" як це прийнято у Фінляндії.

Податки у Фінляндії на зарплату програміста складаюсь десь 25-45 відсотків. Я маю на увазі усі виплати, не лише самі податки, але також обов'язкові страховки.

А від чого саме залежить така велика різниця 25-45%?

може бути багато часу між проєктами, коли отримуєш 0,0е

Це дуже дивно читати. Мені в лінкедін в січні 2021 написали двадцять різних компаній, в лютому вже навіть не підраховував. Тобто є більш ніж впевненість, що в мене перерва між проєктами буде не довшою від тієї, яку я собі сам спланую для відпочинку. Чи у Фінляндії лінкедін не настільки розповсюджений?.. Чи ринок айті там настільки слабо розвинений?..

----

Upd: Який відсоток середньостатистичний фінський айтішник може відкладати з зарплати без значних зусиль?
Скільки коштує земля під забудову у Фінляндії, наприклад 20 км від умовного "обласного центру"?

----

Upd:

Якщо ви отримуєте $60/h з-за кордону, вам треба 1) оформаляти купу паперів

Що саме за купа така? Створюю інвойс, підписую його - відправляю в компанію. Для податкової щокварталу робиться звіт щодо двох податків - єдиний податок і єдиний соціальний внесок; також щороку в податкову надаю декларацію доходів. Все! Невже у Фінляндії складніше?

2) платити бухгалтеру

Це так, ну я сплачую своєму бухгалтеру близько 1500 грн на квартал, виходить 500 грн на місяць. Але можна при бажанні користуватися онлайн сервісами і буде дешевше.

3) покупати все за свій рахунок

Комп купив вживаний ґеймерський за 6 тис. грн. мабуть що чотири роки тому і досі працює супер. Монітори вживані по 22 дюйми - точно не пригадую, здається півтори тисячі грн. Ось ноутбук дещо дорожче, але теж вживаний - заплатив 10 тис. грн. три роки тому (звісно, в мене обов'язково все чотириядерне, 16 гіг оперативки і SSD). Як на мене, витрати не надто великі і не надто часто. Що у вас таке треба купувати дороге для самостійної роботи?

24

Re: Фінляндія

frz написав:

Ок, якщо це так загальноприйнято жити у впевненості щодо найближчих декількох місяців (не знаю на скільки саме часу людина захищена при роботі на умовній "трудовій книжці") і за це платити високі податки.

Захищена довічно :) Звільнити в Фінляндії майже неможливо. Теоретично можна, якщо ви наприклад не виконуєте свої обов'язки чи якось зашкодили компанії чи не приходили на роботу 7 робочих днів без попередження, але навіть у таких випадках тільки після офіційного письмового попередження з поясненням що треба зробити, щоб залишитися.
Якщо у фірми якісь проблеми чи скорочення штатів і т.д., ініціюються т.з. переговори з робітниками за допомогою профсоюза, де визначаються компенсації. Це все тягнеться місяці/роки, за який час можно знайти інше місце.

frz написав:

Так до слова, айті в Україні - це переважно фоп. Я не маю точних цифр, щоб сказати наприклад 95%, однак на "трудовій книжці" - це хіба що банки і держустанови, вкрай рідко безпосередні представництва R&D типу Siemens.
В банках можна навчитися, але зарплати для айті там неконкурентні на ринку і затримуватися там нема сенсу. Держустанови - це лютий дрімучий треш загалом, не кажучи вже про мізерну зарплату.
В R&D типу Siemens влаштуватися - це як виграти у лотерею, їхні вакансії не світяться на кожному стовпі; та й насправді невідомо який саме там рівень зарплат, може також задовільняються "стабільністю" як це прийнято у Фінляндії.

Дякую. Я розумію, що ситуация трохи інша, але у Фінляндії теж саме у айті доля фрилансерів відносно велика, якщо порівнювати з іншими сферами. Не знаю скількі процентів, я особисто знаю таких лише одиниці. А скільки заробляють в айті в Україні?

frz написав:

Податки у Фінляндії на зарплату програміста складаюсь десь 25-45 відсотків. Я маю на увазі усі виплати, не лише самі податки, але також обов'язкові страховки.

А від чого саме залежить така велика різниця 25-45%?

Прогресивна шкала. Я колись робив таку таблицю для себе:
https://images.lingvoforum.net/images/Screenshot-from-2021-02-21-21-27-50.png
Так воно приблизно.

frz написав:

може бути багато часу між проєктами, коли отримуєш 0,0е

Це дуже дивно читати. Мені в лінкедін в січні 2021 написали двадцять різних компаній, в лютому вже навіть не підраховував. Тобто є більш ніж впевненість, що в мене перерва між проєктами буде не довшою від тієї, яку я собі сам спланую для відпочинку. Чи у Фінляндії лінкедін не настільки розповсюджений?.. Чи ринок айті там настільки слабо розвинений?..

Усе правильно, пишуть багато, якщо правильно себе розрекламувати, але наприклад вам сьогодні скажуть, що ваш контракт закінчується у кінці місяця, ви впевнені, що за тиждень найдете такий проєкт, де вам почнуть платити рівно тоді, коли ваш проєкт закінчиться, та ще й новий проєкт вам подобається?
Я вже казав, що проєкти для фрілансерів не такі цікаві. А ось от написання в лінкедіні до підписання контракту може пройти легко декілька тижнів. Так, для прийняття такіх рішень потрібен час. З іншого боку буває так, що хтось потрібен вже сьогодні, і якщо ти кажеш, а може наступного тижня, то вони кажуть, ні, ми вже іншого візмемо.

frz написав:

Upd: Який відсоток може відкладати середньостатистичний фінський айтішник з зарплати без значних зусиль?

Це дуже складне питання, залежить від расходів на сім'ю, кількість дітей, місця мешкання і т.п. Дайте якись пример, я спробую порахувати :) Ціни у нас велики. Десь так разів у 5-10 більше україньских цін. Це як я пам'ятаю з мого останнього візиту у 2017.

frz написав:


Скільки коштує земля під забудову у Фінляндії, наприклад 20 км від умовного "обласного центру"?

Здивован таким ставленням питання. Невже в Україні найдорожче - це земля під забудову? У нас найдорожче це робоча сила, тобто хто це буде будувати. Побудовати звичайний дім стоїть десь 300 000 Є, майже незалежно від місця, а сама земля коштує небагато, найчастіше її арендують у міста, платять десь 1000 Є на рік. Можу разузнати ціни на землю, якщо це цікавить. Багато земля буде коштувати на островах і на берегах морей/озер.

Подякували: 0xDADA11C71

25

Re: Фінляндія

Пане frz, а як ви апдейти робите? Не знайшов кнопки, якою можно було би редагувати.

frz написав:

Upd:

Якщо ви отримуєте $60/h з-за кордону, вам треба 1) оформаляти купу паперів

Що саме за купа така? Створюю інвойс, підписую його - відправляю в компанію. Для податкової щокварталу робиться звіт щодо двох податків - єдиний податок і єдиний соціальний внесок; також щороку в податкову надаю декларацію доходів. Все! Невже у Фінляндії складніше?

Сладніше. Бо податок треба рахувати. Та ви не зможете сами робити інвойси, для цього потрібен бухгалтер. Але я б не сказав, що це все дуже складно, я тільки не зовсім розумію для чього мені це було б потрібно робити, я не бачу, що зміг би заробити більше.

frz написав:

2) платити бухгалтеру

Це так, ну я сплачую своєму бухгалтеру близько 1500 грн на квартал, виходить 500 грн на місяць. Але можна при бажанні користуватися онлайн сервісами і буде дешевше.

У нас послуги бухгалтера коштуватимуть 100-150 Є на місяць.

frz написав:

3) покупати все за свій рахунок

Комп купив вживаний ґеймерський за 6 тис. грн. мабуть що чотири роки тому і досі працює супер. Монітори вживані по 22 дюйми - точно не пригадую, здається півтори тисячі грн. Ось ноутбук дещо дорожче, але теж вживаний - заплатив 10 тис. грн. три роки тому (звісно, в мене обов'язково все чотириядерне, 16 гіг оперативки і SSD). Як на мене, витрати не надто великі і не надто часто. Що у вас таке треба купувати дороге для самостійної роботи?

Непогано :) Але від работодавця я отримую новий сучасний ноутбук ціною 2000-3000 Є. Так, я міг би працювати і на вживаном, але ж я все у купі розглядаю, хочеться все з комфортом. І офіс теж щоб був.

Ще є одна деталь. Не знаю як ваші ФОПи, але якщо ти не вікриваєш фірму ТзОВ, то ти маєш особисту відповідальність. А також податки у ТзОВ меньші, тому скоріше працюють через ТзОВ.

Подякували: 0xDADA11C71

26 Востаннє редагувалося frz (21.02.2021 22:49:58)

Re: Фінляндія

Не знайшов кнопки, якою можно було би редагувати.

Швидше за все, новим користувачам така функція недоступна.

залежить від расходів

Тому і кажу - середньостатистичний. Можу додати - сферичний айтішник у вакуумі. Про себе: є сім'я, діти, однак при цьому 1000$ відкласти можу особливо не напружуючись; от більше - тут вже потрібно трохи думати як зекономити.

Невже в Україні найдорожче - це земля під забудову?

Це я до прикладу, щоб спробувати зрозуміти на що може розраховувати тамтешній айтішник. Тут 1000$ коштує сотка землі під забудову за 20 км від обласного центру в дуже гарному місці; хоча можна шукати дешевше.

податок треба рахувати. Та ви не зможете сами робити інвойси, для цього потрібен бухгалтер. Але я б не сказав, що це все дуже складно, я тільки не зовсім розумію для чього мені це було б потрібно робити, я не бачу, що зміг би заробити більше.

Це суттєво відрізняється в Україні. 40% податків на "трудовій книжці" і 5-6% для фоп (але це надто довго тривати не може, вже готуються зміни).

від работодавця я отримую новий сучасний ноутбук ціною 2000-3000 Є

Не виключаю, що в ціну закладено зарплати, податкові відрахування, оренда приміщення магазину комп'ютерної техніки, сервіс типу безкоштовна заміна клавіші "ентер"... Тому говорити варто про характеристики заліза, ось я навів приклад вище:

чотириядерне, 16 гіг оперативки і SSD

Окрім того, з новою брендовою технікою приблизно як із автомобілем - після виїзду з салону одразу ж втрачається 30% вартості.


скільки заробляють в айті в Україні?

Тут можна хіба що дивитися зарплатні огляди на ДОУ, бо айті буває дуже різне
https://dou.ua/lenta/articles/salary-re … june-2020/

Звільнити в Фінляндії майже неможливо. Теоретично можна, якщо ви наприклад не виконуєте свої обов'язки

Ну ось і причина, під яку можна підігнати обставини як заманеться роботодавцеві; щоправда від ментальності і культури людей залежить, чи цим скористатися чи ні.

Побудовати звичайний дім стоїть десь 300 000 Є

А от наприклад, цокольний фундамент 60 квадратних метрів, а вище - дерев'яний будиночок "шале" (його в Україні чомусь називають саме словом "фінський"). Скільки такий може коштувати? В Україні - рахував дуже приблизно, виходить приблизно 12 тис. $ за фундамент, а от хатку дерев'яну зверху можна поставити і за 100 тис. грн.

27

Re: Фінляндія

frz написав:

залежить від расходів

Тому і кажу - середньостатистичний. Можу додати - сферичний айтішник у вакуумі. Про себе: є сім'я, діти, однак при цьому 1000$ відкласти можу особливо не напружуючись; от більше - тут вже потрібно трохи думати як зекономити.

За себе можу сказати, що теж можу відкласти не напружуючись 1000 Є. Ну і я думаю майже всі. Якщо не 1000, то 500 хочаб.


frz написав:

податок треба рахувати. Та ви не зможете сами робити інвойси, для цього потрібен бухгалтер. Але я б не сказав, що це все дуже складно, я тільки не зовсім розумію для чього мені це було б потрібно робити, я не бачу, що зміг би заробити більше.

Це суттєво відрізняється в Україні. 40% податків на "трудовій книжці" і 5-6% для фоп (але це надто довго тривати не може, вже готуються зміни).

А чому така різниця? Тоді зрозуміло, чому всі працюють ФОПами.

frz написав:

від работодавця я отримую новий сучасний ноутбук ціною 2000-3000 Є

Не виключаю, що в ціну закладено зарплати, податкові відрахування, оренда приміщення магазину комп'ютерної техніки, сервіс типу безкоштовна заміна клавіші "ентер"... Тому говорити варто про характеристики заліза, ось я навів приклад вище:

чотириядерне, 16 гіг оперативки і SSD

Окрім того, з новою брендовою технікою приблизно як із автомобілем - після виїзду з салону одразу ж втрачається 30% вартості.

Як вам наприклад такі моделі як MacBook Pro 16" чи Lenovo ThinkPad P1? Крім характеристик заліза є ще й корпус, якого доторкаєшся, і якість всього, я б не сказав, що це неважливо.

frz написав:

Побудовати звичайний дім стоїть десь 300 000 Є

А от наприклад, цокольний фундамент 60 квадратних метрів, а вище - дерев'яний будиночок "шале" (його в Україні чомусь називають саме словом "фінський"). Скільки такий може коштувати? В Україні - рахував дуже приблизно, виходить приблизно 12 тис. $ за фундамент, а от хатку дерев'яну зверху можна поставити і за 100 тис. грн.

Це якась фантастика. За ці гроші в Фінляндії ви тільки зможете оформити папери на будинок :)

Такі будиночки у нас називають дачами (mökki). Подивився тут, скільки коштує побудувати:
літня дача 50 кв. м: 86 тис. є. (робота коштує 34т, матеріали 51т, 1722 за кв. м)
зимня дача 81 кв. м: 156 тис. є. (робота коштує 64т, матеріали 92т, 1932 за кв. м)

Там кажуть, що будинок для постійного житла коштуватиме 2052 за кв. м.

28 Востаннє редагувалося frz (21.02.2021 23:46:42)

Re: Фінляндія

А чому така різниця? Тоді зрозуміло, чому всі працюють ФОПами.

Поняття фоп було створено для стимулювання зростання економіки. Це спрацювало. Далі на слуху в громадськості з'явилися новини про зажерливих айтішників, котрі гребуть лопатою бабло з-за кордону, тому вже є відповідні законопроекти... Ніхто ж не рахує наші недоспані ночі і постійне невпинне вивчення нових технологій. Менше з тим, колись це все одно повинно вирівнятися.

MacBook

На цьому форумі яблучна продукція не користується повагою.

Lenovo ThinkPad P1

Лінь дивитися характеристики, чесно кажучи. Якщо там є чотири ядра, 16 гіг оперативки, SSD - то він придатний для роботи програмістові. Решта запахів, дотиків, особистих оцінок юзабіліті - це все дуже суб'єктивно. Хіба що додам - є моделі котрі необдумано влаштовані щодо продовжування заряджання батареї, коли вона вже заряджена; в моєму ноуті HP такого багу нема, однак в старому Dell таке було, в результаті вбита батарея.

Це якась фантастика. За ці гроші в Фінляндії

Ну ось ми підійшли до реальних причин де краще жити. На кошти, що залишаються з зарплати, без особливого напруження можна щомісяця щось робити на своїй ділянці - і в результаті невдовзі переїхати жити у власний будинок (чи принаймні мешкати там в теплу пору), але при цьому не залазити в жодні кредити. Однак я ні в чому не переконую, лише ще раз впевнився у своєму виборі аби нікуди не переїжджати; це критерії вибору для айтішника з сім'єю і дітьми.

29

Re: Фінляндія

frz написав:

Ну ось ми підійшли до реальних причин де краще жити.

Ааа, так ви це хотіли знати... так треба було одразу так і запитати ????
Айтишнику краще жити в Україні, звичайно. Десь в Африці ще краще, там можна декілька рабинь тримати на ці гроші.
У мене тут діти, я поки що не можу нікуди переїхати, але я спробував пожити у Карпатах.
Ну правда є такі речі, що до них звикаєш і не помічаєш, але коли приїжджаю в Україну починаю згадувати, що не все своєю зарплатньою міряється. Дороги, велодоріжки, транспорт, бібліотеки, все працює як треба.
Але переїжджати із України айтишнику до Фінляндії не треба. Ось будівельнику чи стоматологу - можна подумати.

30

Re: Фінляндія

Ну правда є такі речі, що до них звикаєш і не помічаєш, але коли приїжджаю в Україну починаю згадувати, що не все своєю зарплатньою міряється. Дороги, велодоріжки, транспорт, бібліотеки, все працює як треба.

Те саме каже мій родич, котрий виїхав теж колись. В такому випадку я радий бути там де мені добре. Колись одна старша родичка раділа своєму першому телефону, це була чорно-біла nokia; поки співробітниця не показала свою кольорову nokia...

31

Re: Фінляндія

frz написав:

Ну правда є такі речі, що до них звикаєш і не помічаєш, але коли приїжджаю в Україну починаю згадувати, що не все своєю зарплатньою міряється. Дороги, велодоріжки, транспорт, бібліотеки, все працює як треба.

Те саме каже мій родич, котрий виїхав теж колись. В такому випадку я радий бути там де мені добре. Колись одна старша родичка раділа своєму першому телефону, це була чорно-біла nokia; поки співробітниця не показала свою кольорову nokia...

Так і є :)

До речі, ви згадали кредити. Купити житло без кредиту можливо, але тільки вживане і десь на периферії (5 км від условного обл. центру, але не ц столичному регіоні). І дачу можна купити за 30-50кЄ. Нове стоїть дорого, тому що робоча сила дорога і стандарти строгі.
А кредити у нас зараз десь 0,5% на рік. Тобто майже безкоштовно. Це не буде так завжди, але навряд чи будуть колись у моєму житті вище 5%.

32 Востаннє редагувалося frz (22.02.2021 00:56:15)

Re: Фінляндія

Чи буде вірною вимова столиці "Гельсинки"? (так вимовляють канадські українці)
Я пробую слухати в онлайн перекладачі і звук "Г" звучить як щось середнє між "Г" і "Х", однак в цілому звучання зовсім не схоже на русифіковане "Хєльсінкі".

33

Re: Фінляндія

Як зараз молодий сферичний фін у вакуумі ставиться до Росії, зважаючи на колишню війну?
Що відбувається з жителями Карелії, чи є варіанти надання їм громадянства, або ж щось на зразок нашої "карти поляка"?

34

Re: Фінляндія

frz написав:

Чи буде вірною вимова столиці "Гельсинки"? (так вимовляють канадські українці)
Я пробую слухати в онлайн перекладачі і звук "Г" звучить як щось середнє між "Г" і "Х", однак в цілому звучання зовсім не схоже на русифіковане "Хєльсінкі".

Ви питаєте про фіньску мову? "H" у фіньской не багато відрізняється від наприклад англійского чи немецького, "hello" і "Helsinki" починаються одинаково.

frz написав:

Як зараз молодий сферичний фін у вакуумі ставиться до Росії, зважаючи на колишню війну?

Старі з підозрою, молоді по-різному, до 2014 року молоді вірили, що з Росією можно дружити, після 2014 все пішло у зворотню сторону. Є різни ставлення, але в цілому не дуже добре. Багато росіян прижджали до Фінляндії туристами до 2014, та зараз теж вже відносно багато їздить, так ось там чим ближче до кордону, тим ставлення гірше, я так помітив. Росіяне не дуже добре виконують правила дорожного руху, парковки, англійською чи фінською не розмовляють.

frz написав:

Що відбувається з жителями Карелії, чи є варіанти надання їм громадянства, або ж щось на зразок нашої "карти поляка"?

Немає такої карти, але Фінляндія приймає фінів чи принаймні інгерманландців. Думаю, що їм надають громадянсьтво на загальних умовах, але я не впевнений, щось я чув, що їм було якесь полегшення.

Подякували: ch0r_t1

35

Re: Фінляндія

Прихований текст

Коли я вже сможу редагувати свої помилки? I оце обмеження 600 секунд між постами теж може уйде?

А ви знаете, що Фінляндія двомовна країна?

36

Re: Фінляндія

О, почалося. Так, щоб прибрати претензії Швеції на Аланські острови, Фінляндія визнала шведську другою офіційною. З того часу кількість "шведськомовних фінів" скоротилася з 10% до 5% населення.

Подякували: flatliner1

37

Re: Фінляндія

koala написав:

О, почалося. Так, щоб прибрати претензії Швеції на Аланські острови, Фінляндія визнала шведську другою офіційною. З того часу кількість "шведськомовних фінів" скоротилася з 10% до 5% населення.

Це майже так, але не зовсім. Швеція не мала претензії, це самі Аланди хотіли, але Швеція довго думала.

Аландський кризис був вирішен тим, що на Аландах шведська мова визнавалася єдиною офіційною мовою. А також вони отримали повну автономію у всіх питаннях, навіть таких, як приєднання до ЄС, демілітарізацію і вони не служать у армії. У них був свій референдум і вони теж приєдналися до ЄС, але не приєдналися до митного союзу ЄС, таким чином між материковой Фінляндією і Аландами існує митний контроль (для пересічних пасажирів лише формально, а ось пошта не ходить туди вільно), це дозволяє продавати "дьюті фрі" на круїзних кораблях.

Щодо визнання шведської мови у самої Фінляндії, то її не треба було визнавати, вона завжди була офиційною в Фінляндії и ніколи не переставала бути. А ось фінська мова надбала офіційний статус тільки у другій половині 19-го століття.

38

Re: Фінляндія

А як щодо англійської? Чи можна порівняти її з положенням російської мови в Україні, яка, формально, державною чи офіційною мовою не є, але, фактично, використовується в офіційних документах та діловодстві поруч з українською? Взагалі, наскільки складно обійтися в Фінляндії без жодної з державних мов, знаючи лише англійську?

39

Re: Фінляндія

Пане RawonaM а якісь гарні фотографії містечок, класичного робочого ІТ офісу, чи іншого цікавого будуть?

40

Re: Фінляндія

tchort написав:

Пане RawonaM а якісь гарні фотографії містечок, класичного робочого ІТ офісу, чи іншого цікавого будуть?

Добре, я пошукаю фотографії :)

Попереджую, що красивої архітектури тут мало, і фіни живуть скромно, як на думку деякіх українців - бідно. Але у мене інший погляд.

Подякували: 0xDADA11C7, ch0r_t2