41

Re: Фінляндія

P.Y. написав:

А як щодо англійської? Чи можна порівняти її з положенням російської мови в Україні, яка, формально, державною чи офіційною мовою не є, але, фактично, використовується в офіційних документах та діловодстві поруч з українською? Взагалі, наскільки складно обійтися в Фінляндії без жодної з державних мов, знаючи лише англійську?

Доречне питання. Можна, так воно і є. Поки що немає у неї ніде ніякого статусу, але документи английською не потребують перекладу.

Це ви попали прямо у точку: більшіть іноземних айтишніков не знає ані фінську, ані шведську. Усі розмовляють англійською. У них немає шансу виучити фінську. Я знаю лише декілька айтишників, які виучили хочь трохи фінську, один з них це я, і у мене була своя мотивация, але у суспільстві нічого не мотивує тому, щоб ти учив мову. Як тільки узнають, що ти іноземець, одразу переходять на англійську, ніхто не хоче з тобой по-фінськи розмовляти, поки в тебе вже не буде дуже високий рівень і навіть тоді треба дуже наполегати, щоб з тобой розмовляли фінською. Я знаю фінську мову вже достатньо і забив, просто спілкуюся англійскою, бо все одно кожен раз розмова намагається перейти на англійську.

Щодо статусу. У Фінляндії мовний закон передбачає, що кожний населенний пункт має свій набір мов. Є правила, за якими це встановлюється (щось типа якщо є min(8%, 3000) носіїв, то ця мова повинна стати другою офіційною). Також визначається мова більшості і меньшості. На цих мовах у цьюму пункті будуть усі вивески, дорожні указатели, і першим текст буде на мові більшості.

Ось тут всі населенні пункти, де є мови крім фінської. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m … l_language

Of the 311 Finnish municipalities, 16 are monolingually Swedish. 33 municipalities are bilingually Finnish and Swedish; of these, 15 have a Swedish-speaking majority and 18 a Finnish-speaking one.

Тільки в одному населенному пункті - в Інарі - 3 офіційних мови: фінська і дві саамські.

Але були розмови про те, щоб у Еспоо (місто у столичному регіоні) поряд з фінськой і шведськой зробити і англійську офіційной. Не чув новин вже давно, це напевно потребує змін до конституції, до чого немає зараз часу.

Подякували: 0xDADA11C7, ch0r_t, P.Y., Arete4

42 Востаннє редагувалося ch0r_t (22.02.2021 16:50:02)

Re: Фінляндія

P.S.
Ще дозволю собі на правах реклами:
Пане, RawonaM у нас є посольство на Reddit, - коли ви або ще хто з ваших знайомих хоче запитати щось про Україну та ІТ життя в ній - то ласкаво просимо (так як на цьому форумі немає Англійського інтерфейсу, хоч є відповідний розділ, то може там буде зручніше).
https://www.reddit.com/r/dev_ua/

43

Re: Фінляндія

tchort написав:

P.S.
Ще дозволю собі на правах реклами:
Пане, RawonaM у нас є посольство на Reddit, - коли ви або ще хто з ваших знайомих хоче запитати щось про Україну та ІТ життя в ній - то ласкаво просимо (так як на цьому форумі немає Англійського інтерфейсу, хоч є відповідний розділ, то може там буде зручніше).
https://www.reddit.com/r/dev_ua/

Добре, дякую :)

44 Востаннє редагувалося frz (22.02.2021 18:26:23)

Re: Фінляндія

наприклад вам сьогодні скажуть, що ваш контракт закінчується у кінці місяця, ви впевнені, що за тиждень найдете такий проєкт, де вам почнуть платити рівно тоді, коли ваш проєкт закінчиться

А кредити у нас зараз десь 0,5% на рік. Тобто майже безкоштовно.

Якщо ви отримуєте $60/h з-за кордону, вам треба 1) оформаляти купу паперів, 2) платити бухгалтеру, 3) покупати все за свій рахунок, 4) можливо орендовати приміщення і т.п.

Мій суб'єктивний підсумок - ви там поволі звикли до тепличних умов, до кредитної голки, стали неохоче проявляти ініціативу аби заробляти самостійно, без "трудової книжки".

Насправді в Україні переважна більшість айтішників працює в умовах "через 20 хвилин твій робочий акаунт можуть заблокувати" (одного разу мені буквально так і зробили через скорочення бюджету в Штатах і без жодного погодження з моїм тімлідом - щоправда, після цього тімлід вибив для мене останню зарплату x2). Однак з зарплати вдається відкласти 1000 легко, а можна й більше; тоді ця фінансова подушка вкупі з ~20 пропозицій у лінкедін на місяць дає можливість абсолютно не паритися щодо можливої втрати роботи. Плюс ніяких кредитів (і тут відсоткова ставка не грає ролі, річ у принципі) - а отже, якщо навіть пошук роботи чи умовний саббатікал розтягнеться на все літо (що можливо лише якщо я сам так спланую), то це буде лише довга приємна відпустка, а не поїдання нігтів у тривозі "що мої діти будуть їсти" і "банк забере майно за несплату".

Прихований текст

Десь в Африці ще краще, там можна декілька рабинь тримати на ці гроші.

А на це я би відповів "не плюйте в криницю"...

45

Re: Фінляндія

frz написав:

Мій суб'єктивний підсумок - ви там поволі звикли до тепличних умов, до кредитної голки, стали неохоче проявляти ініціативу аби заробляти самостійно, без "трудової книжки".

Про тепличні умови згоден. Кредитів ще не брав. Але як купити житло за 150-250кЄ без кредиту? Якщо не брати, то аренда виходить дорожче.

frz написав:
Прихований текст

Десь в Африці ще краще, там можна декілька рабинь тримати на ці гроші.

А на це я би відповів "не плюйте в криницю"...

Вибачте, не хотів нікого образити, тільки економічне порівняння. Якщо середня зарплатня в Фінляндії 3800Є, в Україні 300Є (чи скільки зараз?), в Африці  100Є, а айтішники у любому місці отримають однаково, то вигідніше жити там, де за ті ж гроші можна більше купити. Я реально знаю людей, які поїхали в Африку, отримають 7кЄ, і платять служанкам 100Є за цілодобову допомогу.

Подякували: 0xDADA11C7, frz2

46

Re: Фінляндія

Але як купити житло за 150-250кЄ без кредиту?

На це в мене нема для вас рішення, лише моя суб'єктивна точка зору, котру я застосовую виключно для себе, тим більше незрозуміло чи це питання риторичне. Отже, я би жив відповідно до доходів, включаючи і житло; в цьому конкретному випадку, так як я все одно працюю з дому і нічим не прив'язаний до міста, то наскладав би на вживаний приватний будинок типу "зимової дачі" на оптимальній відстані від умовного "обласного центру" (важливий лише якісний інтернет, думаю що принаймні впевнений 4G повинен бути).

47 Востаннє редагувалося frz (22.02.2021 20:04:13)

Re: Фінляндія

тільки економічне порівняння

Тут згоден, особливо в цю пору року наганяють депресію височезні купи снігу перемішані з болотом вздовж дороги, які трошечки далі від центру міста ніхто навіть не думає вивозити. Навіть пофоткав, але потім подумав що нічого нового я тут не додам, практично всі з цим знайомі дуже добре.

48

Re: Фінляндія

frz написав:

Але як купити житло за 150-250кЄ без кредиту?

На це в мене нема для вас рішення, лише моя суб'єктивна точка зору, котру я застосовую виключно для себе, тим більше незрозуміло чи це питання риторичне. Отже, я би жив відповідно до доходів, включаючи і житло; в цьому конкретному випадку, так як я все одно працюю з дому і нічим не прив'язаний до міста, то наскладав би на вживаний приватний будинок типу "зимової дачі" на оптимальній відстані від умовного "обласного центру" (важливий лише якісний інтернет, думаю що принаймні впевнений 4G повинен бути).

На жаль у мене обставини не такі. Є причини, чому я прив'язаний до конкретного місця. Якщо їх би не було, я би поїхав у Карпати :) Та хочаб на остров чи в Лапландію.
В Африку ні, там жарко.

49

Re: Фінляндія

А на чому кодите і чи цей напрямок зараз популярний у Фінляндії?

50

Re: Фінляндія

Насправді, якщо кредит під людські відсотки, то він є хорошим способом заробляння грошей.

51

Re: Фінляндія

Vo_Vik написав:

Насправді, якщо кредит під людські відсотки, то він є хорошим способом заробляння грошей.

Взяти кредит там і покласти на депозит тут? )
А якщо банк тут зникне?..

52

Re: Фінляндія

frz написав:

А на чому кодите і чи цей напрямок зараз популярний у Фінляндії?

Взагалі майже не кожу (а я буде у першої особи?), будую пайплайни, скрипти пишу, якщо це кодингом можна назвати :)
Моя кар'єра йде кудись у напрямку Python-a, не знаю це ринок такий, чи я.
До цього Java принайнмні.
А у Вас як?

Vo_Vik написав:

Насправді, якщо кредит під людські відсотки, то він є хорошим способом заробляння грошей.

+1
Навіть якщо є свої гроші, використатися їми можна по-різному. Можна щось купити, а можна кудись покласти, а купити на банковські гроші.

frz написав:
Vo_Vik написав:

Насправді, якщо кредит під людські відсотки, то він є хорошим способом заробляння грошей.

Взяти кредит там і покласти на депозит тут? )
А якщо банк тут зникне?..

У нас держава покриває депозити до 100 000 є у кожному банку.
Але нажаль з депозитів ще меньше відсотків, банки ж не дурні. А якщо гроші у фондах, то це вже не факт, чи гарантує якась держава їх повернення. Є такі фонди, що покриваються державою (я більше на скандинавські страни дивлюся).

53

Re: Фінляндія

Моя кар'єра йде кудись у напрямку Python-a

Аналогічно  *THUMBSUP*

54 Востаннє редагувалося Vo_Vik (26.02.2021 18:02:18)

Re: Фінляндія

Наприклад держава дала моїй фірмі цього року безпроцентний кредит в звязку з ковідом. Я частину тих грошей встиг вкласти в різні etf. Поки ринок був не на піку. Зараз вже вивів. І готовий віддавати державі. Але вони ще не просять назад. Певно з нового фінансового року фірми знов прийдеться то кудись вкласти.

Так що кредити, які йдуть на розвиток, то дуже класно.

Звичайно міг пролетіти у випадку, якщо би ринок впав, але в період коли всі держави друкують гроші такого не буває.

55

Re: Фінляндія

частину тих грошей встиг вкласти в різні etf

Про які суми йдеться, щоб був сенс цим займатися?

56

Re: Фінляндія

Ну залежить де) для мене кожна транзакція купівлі+продажу 20 баксів. Якщо на рахунку більше 15к, то рахунок безплатний.
https://www.td.com/ca/en/investing/dire … g/pricing/

57

Re: Фінляндія

RawonaM написав:

поряд з фінськой і шведськой зробити і англійську офіційной. Не чув новин вже давно, це напевно потребує змін до конституції, до чого немає зараз часу.

А який мотив, якщо не секрет? Це ж просто мова держвної канцелярії, тобто виходить фіни не знають, куди ще витратити гроші? :)

58

Re: Фінляндія

bebyk написав:
RawonaM написав:

поряд з фінськой і шведськой зробити і англійську офіційной. Не чув новин вже давно, це напевно потребує змін до конституції, до чого немає зараз часу.

А який мотив, якщо не секрет? Це ж просто мова держвної канцелярії, тобто виходить фіни не знають, куди ще витратити гроші? :)

Мотив у тому, що є багато іноземців, які не знать ані фінську, ані шведську.

59

Re: Фінляндія

RawonaM написав:
bebyk написав:
RawonaM написав:

поряд з фінськой і шведськой зробити і англійську офіційной. Не чув новин вже давно, це напевно потребує змін до конституції, до чого немає зараз часу.

А який мотив, якщо не секрет? Це ж просто мова держвної канцелярії, тобто виходить фіни не знають, куди ще витратити гроші? :)

Мотив у тому, що є багато іноземців, які не знать ані фінську, ані шведську.

Це зрозуміло. Але хіба в них виникають проблеми без офіційного статусу англійської? Наскільки знаю фіни одна з перших націй по володінню англ.

60

Re: Фінляндія

bebyk написав:
RawonaM написав:
bebyk написав:

А який мотив, якщо не секрет? Це ж просто мова держвної канцелярії, тобто виходить фіни не знають, куди ще витратити гроші? :)

Мотив у тому, що є багато іноземців, які не знать ані фінську, ані шведську.

Це зрозуміло. Але хіба в них виникають проблеми без офіційного статусу англійської? Наскільки знаю фіни одна з перших націй по володінню англ.

Звичайно проблеми можуть виникати навіть якщо усі володіли би англійською. Наприклад, усі форми треба заповнювати лише офіційними, також інформація найчастіше лише офіційними.